Editura Curtea Veche Fericit de unul singur. Destigmatizarea si celebrarea vietii fara partener - Elyakim Kislev

Editura: Curtea Veche

Autor: Elyakim Kislev

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-44-1223-2

Cod Produs: 9786064412232 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Tot mai multi barbati si femei hotarasc sa isi petreaca viata neangajati intr-o relatie romantica de lunga durata. Celibatarii creeaza retele sociale si comunitati inovatoare, luptand eficient cu discriminarea.

Dar sunt ei cu adevarat fericiti? Si daca nu, ce ar putea face ca sa fie? Cum pot sa treaca peste teama de a nu imbatrani singuri? Daca vor avea copii, cum se vor descurca pe cont propriu? Cum ar trebui societatea sa regandeasca legaturile sociale si familiale, educatia in scoli si planificarea urbana, astfel incat sa corespunda si nevoilor oamenilor singuri? La aceste intrebari si la multe altele raspunde autorul acestui volum bazat pe sute de studii si statistici culese de pe toate continentele.
  • Fericit de unul singur. Destigmatizarea si celebrarea vietii fara partener - Elyakim Kislev

Elyakim Kislev este seful Programului de Distinctie al Scolii de Politici Publice din cadrul Universitatii Ebraice din Ierusalim. Are trei masterate – in consiliere, politici publice si sociologie – si un doctorat in sociologie la Columbia University. A primit Fulbright Fellowship din partea U.S. Department of State si premiul pentru Outstanding Fulbright Scholars. Cartea sa Fericit de unul singur a fost tradusa pana acum in numeroase limbi, printre care chineza, coreeana, japoneza, araba, ebraica si engleza. Kislev colaboreaza in mod regulat cu revista Psychology Today. Articolele lui abordeaza subiecte precum leadershipul, imigratia, minoritatile si terapia de grup.