Editura Curtea Veche Despre vointa de schimbare - Adam Phillips

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-44-1272-0

Cod Produs: 9786064412720 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
In viata de zi cu zi, traim o multitudine de schimbari: ne mutam intr-o casa noua, ne schimbam jobul, trecem la o alta orientare religioasa sau politica, ni se adancesc ridurile de pe fata sau incaruntim, modul in care percepem schimbarile se schimba si tot asa. Toate aceste schimbari apar de-a lungul vietii, in timp ce noi suntem uneori constienti si alteori inconstienti de ele.

Ce inseamna, de fapt, schimbarea? Si, oare, avem control deplin asupra schimbarilor din viata noastra? Si de ce ni se intampla cateodata sa simtim dorinta de schimbare foarte acut? Aceasta carte extraordinara ne ofera o perspectiva psihanalitica asupra schimbarii, aratandu-ne ce este schimbarea, ce o declanseaza, care sunt urmarile ei si cum putem deveni stapani deplini ai vietii noastre, intelegand orice schimbare in profunzime.
  • Despre vointa de schimbare - Adam Phillips

Adam Phillips , fost director al sectiei de Psihoterapie pentru copii a spitalului Charing Cross din Londra, este psihanalist practician si visiting professor al Departamentului de limba engleza al Universitatii din York. Este autorul a numeroase lucrari de psihanaliza si critica literara, intre care Attention Seeking, In Writing, Unforbidden Pleasures si Missing Out. De asemenea, este editor general al traducerilor Penguin Modern Classics Freud si membru al The Royal Society of Literature.