Editura Curtea Veche De la idee la bani. Editia a III-a, revizuita - Napoleon Hill

Editura: Curtea Veche

Autor: Napoleon Hill

Editia: a 3-a, revizuita

Anul publicării: 2018

ISBN: 978-606-44-0026-0

Cod Produs: 9786064400260 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Expunand 13 pasi spre imbogatire, autorul mizeaza, in primul rand, pe cultivarea unei constiinte a banilor, a unei intregi filosofii despre succes si prosperitate. Volumul de fata cuprinde atat celebra lucrare De la idee la bani, cat si un ghid de actiune, care vine in sprijinul cititorilor cu sfaturi privind atingerea si mentinerea succesului.

Tineti in maini o carte care a facut legenda si ale carei pagini ascund formula prosperitatii materiale si a implinirii spirituale, o formula care, desi veche, continua sa-si afirme valabilitatea chiar si in vremurile noastre moderne.

Henry Ford, John D. Rockefeller, Theodore Roosevelt, William Jennings Bryan, Clarence Darrow, Alexander Graham Bell, William Howard Taft sunt numai cativa dintre oamenii care au cunoscut succesul prin aplicarea principiilor din aceasta carte.

Scrisa la imboldul lui Andrew Carnegie, tradusa in nenumarate limbi si vanduta in peste 60 de milioane de exemplare, De la idee la bani a devenit, cu timpul, o lucrare de capatai a literaturii motivationale.
  • De la idee la bani. Editia a III-a, revizuita - Napoleon Hill

Napoleon Hill (1883–1970) este unul dintre parintii literaturii motivationale americane si se numara printre cele mai sonore nume ale genului. A migrat de la jurnalism la drept, a lucrat pentru Andrew Carnegie si a evoluat rapid din punct de vedere profesional, ajungand consilier al unor importanti oameni de afaceri si lideri precum Woodrow Wilson, Franklin D. Roosevelt, Mahatma Gandhi, Thomas Edison si Henry Ford. Hill a fost preocupat de rolul pe care il indeplinesc convingerile personale ale individului in atingerea succesului. La imboldul lui Andrew Carnegie, cercetarile autorului au fost fructificate prin formularea „filozofiei implinirii“, care dezvaluie cum orice om poate parcurge firesc pasii spre implinire, atat in plan material, cat si spiritual..