Editura Curtea Veche Cunoaste-ti drepturile si revendica-le. Un ghid pentru tineri - Amnesty International , Angelina Jolie , Geraldine Van Bueren

Editura: Curtea Veche

Autor: Amnesty International , Angelina Jolie , Geraldine Van Bueren

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-44-1221-8

Cod Produs: 9786064412218 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Drepturile omului sunt si ale tale, indiferent cine esti si unde locuiesti. Printre ele se numara dreptul la libertate de exprimare, precum si la egalitate, sanatate, un mediu curat, un loc sigur in care sa traiesti si protectie impotriva violentei. De multe ori insa, ele sunt negate sau incalcate. Chiar daca guvernele si adultii ar trebui sa le sustina, nu o fac intotdeauna.

Vei afla pe larg din aceasta carte ce drepturi ai si vei descoperi munca fascinanta pe care o depun activisti de varsta ta din toata lumea. De asemenea, vei intelege legile, astfel incat sa stii cum sa actionezi ca sa revendici ceea ce iti apartine de drept.
  • Cunoaste-ti drepturile si revendica-le. Un ghid pentru tineri - Amnesty International , Angelina Jolie , Geraldine Van Bueren

Amnesty International este o miscare globala din care fac parte mai bine de 10 milioane de oameni care militeaza pentru o lume in care toti beneficiaza de drepturile omului. Viziunea Amnesty este ca fiecare persoana sa se bucure de toate drepturile inscrise in Declaratia Universala a Drepturilor Omului, precum si in alte acte care le stipuleaza la nivel international. Este independenta de orice guvern, ideologie politica, interes economic sau religios si este finantata in principal de membrii sai si din donatii publice.

Angelina Jolie este actrita premiata cu Oscar, producatoare de film si trimis special al Inaltului Comisariat pentru Refugiati al Natiunilor Unite, UNHCR. Activitatea ei se axeaza pe crizele majore rezultate din deportarile in masa, pledand in favoarea populatiilor afectate in numele Inaltului Comisar. Este si cofondatoare a campaniei Preventing Sexual Violence in Conflict, o initiativa menita sa puna capat impunitatii violului si uzului armelor de razboi, profesoara invitata a Centre for Women, Peace and Security de la London School of Economics and Political Science, precum si contributoare la revista Time.

Geraldine Van Bueren este profesoara emerita si unul dintre creatorii initiali ai Conventiei ONU cu privire la drepturile copilului, printre alte acte internationale de protectie a drepturilor copilului. A reprezentat Natiunile Unite si Commonwealth Secretariat si a consiliat guverne si societati civile de pe intregul mapamond. Actualmente reprezinta Amnesty International.