Editura Vellant Cum sa traiesti in oras - Hugo Macdonald

Anul publicării: 2017

ISBN: 978-606-980-005-8

Cod Produs: 9786069800058 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cat de bine iti cunosti orasul?

Sa cladesti o relatie cu un oras e ca atunci cand intri in relatie cu cineva – asa cum orasele pot fi generoase sau inspirationale, la fel pot fi periculoase si impenetrabile.

Cartea aceasta este despre cresterea si intretinerea acestei relatii importante. Hugo Macdonald crede ca avem nevoie sa simtim orasul pentru a-l intelege. El nu ne spune cum sa facem asta, dar ne arata cum sa mergem pe strada cu ochii larg deschisi, ca sa putem explora tot ce orasul are de oferit. Aceasta carte te va ajuta sa te simti uman intr-un mediu inuman.

„Intr-o epoca a confuziei morale si practice, cartile de autocunoastere au nevoie iminenta de regandire si reabilitare. Colectia The School of Life sustine aceasta directie analizand o serie de probleme ale vietii contemporane, printre care sanatatea mintala, banii, cariera, tehnologia si nevoia de a schimba lumea. ” (Alain de Botton, Coordonatorul colectiei).
Hugo Macdonald este critic si consultant de design, arhitectura si urbanism.

A studiat limba araba si istoria moderna la Universitatea Cambridge inainte de a se muta in Londra. A fost editorul adjunct al website-ului revistei Wallpaper, iar apoi editorul de design al revistei Monocle, unde a fost gazda emisiunii radiofonice saptamanale despre design si arhitectura Section D. Dupa o scurta perioada in care a lucrat ca director de brand la Studioilse, firma de consultanta in design a Ilsei Crawford, conduce astazi propria companie. Scrierile sale au fost publicate, printre altele, in The Financial Times, The Guardian, Modern Design Review si The Journal of the London Society.

Cat de bine iti cunosti orasul?