Editura Curtea Veche Creierul si inteligenta emotionala. Noi perspective. Editia a II-a - Daniel Goleman

Editura: Curtea Veche

Autor: Daniel Goleman

Editia: a 2-a

Anul publicării: 2018

ISBN: 978-606-44-0044-4

Cod Produs: 9786064400444 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
In 1995, chiar inainte sa apara cartea mea, "Inteligenta emotionala", imi amintesc ca ma gandeam ca materialul ar reprezenta o reusita daca intr-o zi s-ar intampla sa aud doi straini vorbind si unul sa foloseasca sintagma „inteligenta emotionala“, iar celalalt chiar sa stie ce inseamna aceasta. Acest lucru ar presupune ca notiunea de inteligenta emotionala (...) a devenit o mema, o idee noua, o parte componenta a culturii actuale. Asteptarile mi-au fost cu mult depasite. Inteligenta emotionala s-a dovedit a fi un model influent in domeniul educatiei sub forma invatarii socio-emotionale, este recunoscuta ca fiind un ingredient de baza in leadershipul de exceptie si, in egala masura, un aspect necesar unei vieti implinite.

Daniel Goleman

In ultimii ani, cunostintele despre bazele neurologice ale inteligentei emotionale s-au inmultit considerabil datorita noilor studii din neurostiinte. In aceasta carte, Daniel Goleman reuneste cele mai relevante informatii despre dinamica neuronala care sustine formarea si dezvoltarea abilitatilor ce depind de inteligenta emotionala. Veti descoperi: diferentele dintre inteligenta emotionala si IQ; dinamica neuronala a creativitatii; starea ideala a creierului pentru a atinge performante optime; ce este creierul social; radarul etic al creierului; creierul 2.0 – creierul in era web-ului; metode de gestionare a stresului; tehnicile de perfectionare a inteligentei emotionale; aplicatiile acestor cercetari in coaching, management, resurse umane si educatie.
  • Creierul si inteligenta emotionala. Noi perspective. Editia a II-a - Daniel Goleman

Daniel Goleman (n. 7 martie 1946) si-a creat o reputatie mondiala de jurnalist si cercetator in psihologie clinica si stiinte comportamentale, domenii in care a obtinut doctoratul la Harvard. A fost redactor la The New York Times pe teme de stiinta, iar pentru articolele sale a fost nominalizat de doua ori la Premiul Pulitzer.

Daniel Goleman