Editura Niculescu Creierul sanatos. Un ghid pentru toate varstele de a deveni mai calm, mai fericit, mai istet - Dr. William Sears, Dr. Vincent M. Fortanasce, Hayden Sears

Editura: Niculescu

Autor: William Sears, Vincent M. Fortanasce, Hayden Sears

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-38-0634-6

Cod Produs: 9786063806346 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Faimosul doctor de familie William Sears si renumitul neurolog Vincent M. Fortanasce va prezinta un ghid accesibil persoanelor de orice varsta, deosebit de util in mentinerea sanatatii optime a creierului. Autorii ofera diferite instrumente de tratare a depresiei, a anxietatii si a ADHD-ului, inclusiv de prevenire a bolii Alzheimer si a dementei.

Creierul este un organ complex, responsabil pentru gandurile, sentimentele, sperantele si visurile noastre. Dar este vulnerabil la o serie de provocari mintale si emotionale cu impact negativ asupra calitatii vietii, care pot duce la anumite dezechilibre. Vestea buna este ca readucerea creierului la un echilibru optim se face mai usor decat credeti, cu sau fara medicamente.

Autorii explica:

• Cum CEEA CE gandim poate schimba felul IN CARE gandim.

• Rolul neuroinflamatiei si modul in care nutritia si activitatea noastra o pot inversa.

• Care medicamente imbunatatesc sau diminueaza capacitatea creierului de a se vindeca singur.

• Cum va puteti imbunatati memoria si invatarea si cum puteti preveni afectiunile comune ale creierului.

• Cum sa adaptati instrumentele descrise la nevoile creierului dumneavoastra.

Aceasta carte va va fi un bun ghid in recuperarea personala, fie ca va confruntati cu o simpla epuizare psihica, fie ca va luptati cu o boala diagnosticata. Va contribui, intr-un mod sigur si eficient, la imbunatatirea echilibrului mintal si emotional, la o viata mai fericita si mai sanatoasa!

Traducere: Andra-Cristina Samata