Editura For You Creierul copilului tau. Editie revizuita – Dr. Daniel J. Siegel

ISBN: 978-606-639-170-2

Stoc epuizat
Cod Produs: 9786066391702 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Afla 12 strategii-cheie pentru o dezvoltare cerebrala sanatoasa si pentru o copilarie mai calma si mai fericita.

Bazandu-se pe date recente din diverse stiinte, autorii explica de ce copiii au accese de furie, se bat ori stau imbufnati. Apoi ne invata cum sa convertim fiecare „iesire”, conflict sau teama intr-o ocazie de a cultiva o dezvoltare emotionala si intelectuala sanatoasa a copiilor, astfel incat sa avem cu totii o viata echilibrata, plina de sens si de armonie.

„Solutii simple, inteligente si eficiente pentru dificultatile intalnite de copilul tau.“ - Dr. Harvey Karp
„Strategii de linistire a copilului intr-un mod plin de compasiune.“ - The Washington Post
„Aceasta carte erudita, calda si amuzanta este plina de idei noi bazate pe ultimele cercetari din domeniul neurologiei. Ii indemn pe toti parintii care isi doresc copii linistiti, fericiti si sanatosi din punct de vedere emotional sa o citeasca. O voi face, cu siguranta, cadou tinerilor parinti.“ - Dr. Mary Pipher
„Daniel J. Siegel si Tina Payne Bryson acreat un ghid reusit si simplu pentru a-i ajuta pe copii sa-si dezvolte inteligenta emotionala. Aceasta metoda extraordinara transforma interactiunile zilnice in momente pretioase de modelare a creierului. Oricine este interesat de copii – sau iubeste un copil – ar trebui sa citeasca Creierul copilului tau.“ - Daniel Goleman, autorul conceptului de „inteligenta emotionala”
DR. DANIEL J. SIEGEL

Si-a absolvit studiile medicale la Harvard si UCLA, specializandu-se in pediatrie si in psihiatria copilului, adolescentului si adultului. A studiat interactiunile de familie, in special modul in care iubirea influenteaza emotiile, comportamentul si memoria in diverse etape ale vietii. Este profesor de psihiatrie la UCLA, fondator al Mindful Awareness Research Center si director executiv al organizatiei educationale Mindsight Institute. Prin cartile, cursurile si conferintele sale, dr. Siegel evidentiaza caracterul spectaculos si fertil al unor concepte stiintifice complicate si le face inteligibile pentru publicul larg.