Editura ALL Cele 7 deprinderi pentru o casnicie reusita. Cum sa faci din relatia ta o prioritate intr-o lume agitata - Stephen R. Covey

Editura: All

Autor: Stephen R. Covey

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-587-567-8

Cod Produs: 9786065875678 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cum sa faci din relatia ta o prioritate intr-o lume agitata

Daca iti doresti o viata lunga si (mai) fericita, nu este suficient sa ai un partener de cursa lunga, ci ai nevoie de succes, implinire si eficacitate in cuplu. Viziunea reputatului manager, consultant, expert in leadership si probleme de familie Dr. Stephen R. Covey iti va ghida pasii catre cea mai buna versiune a relatiei tale.

Statisticile ultimilor 50 de ani sunt infricosatoare.Astazi, numarul copiilor proveniti din familii monoparentale este cu 400% mai mare ca in trecut. Procentajul de familii monoparentale in sine s-a triplat. Frecventa divorturilor s-a dublat. Numarul sinuciderilor in randul adolescentilor a crescut cu 300%. Iar studiile arata ca oamenii sunt nascuti pentru a crea legaturi temeinice, deci este loc pentru evolutie si schimbare. Dorinta de conexiune umana relevanta vine imediat dupa instinctul de supravietuire. Cei care creeaza si intretin relatii interumane implinite traiesc vieti mai lungi si mai fericite.

In fond, nu conteaza termenul care va descrie relatia. Nici configuratia cuplului sau a familiei tale. Ceea ce conteaza sunt succesul si eficacitatea persoanei pe care o iubesti si care se afla zilnic in preajma ta. Cu adevarat important este sa credeti ca voi doi reprezentanti unirea a doua minti si a doua inimi legate prin dragoste si sa dezvoltati o viziune comuna. Pentru ca relatiile eficace de familie sunt esentiale atat pentru bunastarea personala, cat si pentru functionarea mai coerenta a societatii si pentru crearea unui viitor mai luminos.

Volumul de fata exemplifica si detaliaza principiul imuabil al legaturilor interumane si apoi il duce la un nivel mai inalt: conexiunea eficace. Principiile eficacitatii umane va vor ajuta – pe tine si pe partenerul tau – sa reusiti sa va indepliniti toate obiectivele legate de viata voastra impreuna.

Dr. Stephen R. Covey a scris aceasta carte minunata cu participarea sotiei sale, Sandra Covey, a fratelui sau John Covey si a sotiei acestuia, Jane. Vei regasi exemple concrete privind modul in care ei si alte familii au reusit sa isi construiasca un mod de viata din cele 7 deprinderi la care ai si tu acum acces prin intermediul acestei lecturi.

„I-am vazut pe Stephen si pe Sandra cum au creat o relatie asumata, o relatie fericita, care a influentat chiar si alte generatii. Sunt recunoscatoare pentru felul cum ei mi-au influentat viata si casnicia. Pot sa depun marturie ca ei doi au fost tot timpul un real exemplu de relatie eficace si fericita.” – Jane P. Covey

„Cred ca trebuie sa muncim cu totii daca vrem ca mariajul sa reziste. Cred ca avem si multe lucruri de invatat din experienta; sper ca a fi mai putin egoisti, a fi mai generosi si mai iubitori se vor numara printre aceste lucruri. Este un mod splendid de a evolua ca fiinte umane.” – Sandra M. Covey

„Daca pui in aplicare chiar si doar una dintre cele 7 deprinderi astazi, vei vedea imediat rezultatele; dar, in general, este vorba despre o aventura de viata.” – Stephen R. Covey
  • Cele 7 deprinderi pentru o casnicie reusita. Cum sa faci din relatia ta o prioritate intr-o lume agitata - Stephen R. Covey