Editura Curtea Veche Cel mai mare secret. Puterea incredibila a gandului - Orison Swett Marden

Editura: Curtea Veche

Autor: Orison Swett Marden

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-44-0995-9

Cod Produs: 9786064409959 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Controleaza-ti gandurile si iti vei controla destinul!

Suntem produsul propriei gandiri, insa niciunul dintre noi nu si-a ales cu adevarat gandurile cu care a crescut. Ele ne sunt transmise de familie, de cultura, de religie si de anturaj. Prin urmare, foarte putini ajung sa aiba viata pe care si-au dorit-o intr-adevar.

In perioada in care a trait si a scris Marden, stiinta tocmai demonstra ca inteligenta nu se limiteaza la celulele creierului, ci reclama actiunea tuturor celulelor vii. Fiecare gand, fiecare impresie, fiecare atitudine mentala afecteaza toate celulele corpului. De aceea, acest text clasic al lui ORISON SWETT MARDEN s-ar putea numara printre cele mai importante carti pe care le vei citi vreodata. Vei descoperi ca puterea gandului are un rol incredibil in obtinerea si pastrarea increderii in sine, sanatatii, fericirii, prosperitatii, precum si in prevenirea imbatranirii. Foloseste ideile si tehnicile din aceasta carte si in curand iti vei putea controla destinul, idealurile, visurile si sperantele.
  • Cel mai mare secret. Puterea incredibila a gandului - Orison Swett Marden

Orison Swett Marden (1848–1924) a fost un autor american care a inspirat prin textele sale milioane de cititori. Tema lui predilecta a fost atingerea succesului in viata, iar in 1897 a fondat revista Success. Pe langa activitatea de publicist si scriitor, a obtinut o diploma in medicina si a fost proprietarul unui hotel de succes. Este considerat parintele scrierilor si discursurilor motivationale, iar cuvintele lui raman valabile pana in zilele noastre.

Nascut in statul New Hampshire, Orison si-a pierdut ambii parinti pana la varsta de sapte ani. Inspirat de o carte de self-help a scriitorului scotian Samuel Smiles, pe care o gasise intr-un pod, Marden si-a propus sa se instruiasca si sa-si amelioreze conditiile de viata. Prin ambitie si perseverenta, a absolvit Boston University in 1871, a obtinut doctoratul la Harvard in 1881 si o diploma in drept in 1882. A studiat, de asemenea, la Boston School of Oratory si la Andover Theological Seminary.

In scrierile sale abordeaza principii de bun-simt care duc la o viata infloritoare si plina de succes. Multe dintre textele sale se bazeaza pe New Thought, o filozofie care dateaza din anii 1800 si care propune o abordare pozitiva a vietii, cu accent pe principiile crestine si cu o deschidere catre metafizica si alte tipuri de gandire filozofica.

Controleaza-ti gandurile si iti vei controla destinul!