Editura Vellant Animalul povestitor. Cum ne fac povestile oameni - Jonathan Gottschall

Editura: Vellant

Autor: Jonathan Gottschall

Anul publicării: 2019

ISBN: 978-606-980-028-7

Cod Produs: 9786069800287 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Una dintre enigmele pe care cauta sa le dezlege aceasta carte este nu doar existenta povestii – ciudata destul si ea –, ci caracterul ei absolut esential. Rolul povestii in viata omului depaseste cu mult teritoriul conventional al cartilor si filmelor. Povestea, alaturi de o intreaga varietate de activitati narative, domina existenta umana.

„Cartea aceasta este despre primata Homo fictus (omul care nascoceste)*, antropoidul mare cu minte povestitoare. Poate ca nu‑ti dai seama de asta, dar esti o creatura a unei lumi imaginare care se cheama Tara de Nicaieri. Tara de Nicaieri este casa ta si pana sa mori vei petrece zeci de ani acolo. Daca n‑ai observat inca lucrul acesta, nu dispera: povestea este pentru fiinta umana la fel ca apa pentru un peste – atotcuprinzatoare si imposibil de pipait. Desi corpul iti sta intotdeauna intr‑un anumit loc, intr‑un anumit moment din timp, mintea ti‑e intotdeauna libera sa hoinareasca pe meleagurile inchipuirii. Ceea ce si face.”

Jonathan Gottschall

„Animalul povestitor este o carte fermecatoare. Incanta cititorul cu povesti si cu povesti despre ce inseamna a spune povesti si mai apoi ne explica de ce spusul povestilor este un instinct uman fundamental.”

Edward O. Wilson

„Vorbim in ultima vreme despre spusul de povesti ca despre unealta miracol, recent descoperita, care ar putea salva nu doar scriitorii, jurnalistii si comunicatorii, ci si antreprenorii, oamenii de stiinta sau guvernantii. Ajunge sa piperam niste „story” in tot ce facem. Si asa e, doar ca intelegerea noastra e superficiala. Povestea nu e nici unealta noua, nici condiment minune, ci esenta experientei umane: cum

invatam, cum ne intelegem, cum ne raportam la lume. Pe cat o folosim, pe atat ne adancim dependenta. Aceasta carte minunata o sa-ti explice de ce.”

Cristian Lupsa, Editor DoR
Jonathan Gottschall preda limba engleza la Washington and Jefferson College si este autorul sau editorul a sase carti. Articolele sale au fost publicate in New York Times Magazine, Nature sau Scientific American.

Jonathan Gottschall

Edward O. Wilson