Editura Publica Anatomia unei reusite. Cum sa depasesti blocajele cand conteaza cel mai mult - Adam Alter

Editura: Publica

Autor: Adam Alter

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-722-589-1

Cod Produs: 9786067225891 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Un ghid inovator despre cum sa ne eliberam de gandurile, obiceiurile, joburile, relatiile si chiar de modelele de afaceri care ne impiedica sa ne atingem potentialul deplin.

Aproape toata lumea se confrunta cu un blocaj, intr-un fel sau altul. Fie ca treci printr-o criza a varstei mijlocii, ca te lupti cu un blocaj ca scriitor, ca esti prizonierul unui job lipsit de satisfactii sau ca incerci sa repari o prietenie care se destrama, emotia care rezulta este de obicei o combinatie de anxietate, incertitudine, teama, furie si paralizie. Dar nu trebuie sa fie astfel. Anatomia unei reusite este ghidul de care avem cu totii nevoie pentru a scapa de inertie si pentru a inflori atunci cand intampinam obstacole.

Adam Alter si-a petrecut ultimele doua decenii studiind modul in care oamenii ajung sa se blocheze si cum se elibereaza pentru a prospera. In aceasta carte ne dezvaluie formula pe care a descoperit-o impreuna cu alti cercetatori. Solutia se bazeaza pe un proces pe care el il numeste analiza impedimentelor – o procedura sistematica, care dezvaluie motivele pentru care o persoana sau o organizatie se blocheaza, iar apoi sugereaza o cale de a progresa. Analiza impedimentelor arata ca oamenii si organizatiile depasesc blocajele cand controleaza cele trei surse ale impedimentelor: INIMA (emotiile nefolositoare); CAPUL (tiparele de gandire nefolositoare); si OBICEIUL (comportamentele nefolositoare).

Intretesand cu dibacie studii stiintifice, anecdote si interviuri, Alter ne invata ca blocajul este mai curand un lucru inerent decat un simplu impediment in drumul spre succes, dar, cu ajutorul masurilor si schimbarilor adecvate ne putem atinge chiar si cele mai inalte teluri.

Aceasta carte este speciala: este tot atat de captivanta pe cat este de constructiva. Adam Alter demistifica stiinta si practica descoperirii motivatiei, descatusand creativitatea si declansand schimbarea. Daca ai simtit vreodata ca bati pasul pe loc, aceste pagini detin cheia care te va ajuta sa-ti recapeti avantul. — Adam Grant, autorul cartilor A da si a lua, Originalii si Regandeste

Adam Alter combina solutii bazate pe cercetari cu observatii patrunzatoare si profunde. Aceasta carte este un ghid nepretuit, care te va ajuta sa transformi obstacolele in reusite. — Scott Galloway, autorul cartii Algebra fericirii

Anatomia unei reusite este importanta, incantatoare, practica si oportuna. Alter ne dezvaluie cum sa transformam blocajele in reusite, in domenii diverse, de la antreprenoriat pana la arta, muzica, scris, sport, prietenie si relatii personale. — Arianna Huffington, autoarea cartii Thrive

Fie ca vorbim despre cariera, despre un proiect creativ sau despre o relatie, toata lumea se va impotmoli la un moment dat. Anatomia unei reusite scoate la lumina framantarile cu care ne confruntam cand ne luptam cu blocaje, oferindu-ne un ghid care ne arata cum sa depasim plafonarea. Adam Alter este pur si simplu unul dintre cei mai buni comunicatori de stiinta din cati exista. — David Epstein, autorul cartii Range

Un roman politist genial despre sursa creativitatii umane. Mi-a placut la nebunie. — MALCOLM GLADWELL
Adam Alter este licentiat in psihologie la Universitatea New South Wales, a obtinut un master si un doctorat in psihologie la Universitatea Princeton si in prezent preda marketing si psihologie sociala la Universitatea din New York. In 2017 a fost inclus in clasamentul Poets and Quants al „celor mai buni 40 de profesori din lume sub 40 de ani”, iar in 2020 a fost votat „profesorul anului” atat de colegii, cat si de studentii sai de la Stern School of Business, NYU. Este autorul a doua bestsellere New York Times, Roz tranchilizant, o carte despre fortele care ne contureaza felul in care gandim, simtim si ne comportam, si Irezistibil, care vorbeste despre ascensiunea dependentei comportamentale si despre motivele pentru care multe dintre produsele contemporane sunt irezistibile.