Editura Niculescu Adevar sau minciuna. Fii sincer cu tine si cu ceilalti! - Marc Pistorio

Editura: Niculescu

Autor: Marc Pistorio

Anul publicării: 2017

ISBN: 978-606-380-121-1

Cod Produs: 9786063801211 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Adevar sau minciuna. Fii sincer cu tine si cu ceilalti!Daunatoare copilului, minciunile si lucrurile nespuse raman distrugatoare si la varsta adulta. Cum sa iesi din impasuri, sa te cunosti mai bine si sa ajungi la pacea interioara? Pentru Marc Pistorio, exista o singura cale catre fericirea care dureaza: autenticitatea.

Autenticitatea fata de sine insusi. Este dificil sa fii in relatii bune cu ceilalti cand nu esti impacat cu tine insuti. Solutia este de a te intoarce la originea problemei si de a-l infrunta pe cel care esti, fara a te minti. Acest gen de introspectie este, insa, dificil. Trebuie sa te privesti fara subterfugii, integrand lucrurile de care esti mai putin mandru, cele care te fac sa te simti rusinat sau deceptionat. E necesar sa-ti pui intrebarea: Cine sunt cu adevarat? Si, in timp ce reflectezi la acest subiect, sa-ti privesti in fata mostenirea afectiva. intelegand realitatea profunda a propriei noastre istorii de viata, suntem capabili sa-i intelegem consecintele asupra optiunilor din viata adulta.

Autenticitatea in cuplu. Pentru cei care traiesc in cuplu sau care isi doresc acest lucru, dupa ce a fost atinsa aceasta zona de siguranta cu sine insusi, totul este pregatit pentru a-l primi pe celalalt si a spera sa-ti traiesti dragostea intr-o frumoasa si dulce complicitate.

Autenticitatea fata de copii. Ranile profunde vin, adesea, din copilarie. Rolul de parinte este, asadar, dintre cele mai importante. Din acest motiv, autorul ne propune trei reguli, dintre care prima este aceea de A SPUNE ADEVARUL copiilor nostri. Sa le dam posibilitatea de a pune intrebarile la care noi sa le raspundem, dupa cunostintele noastre.