Editura Didactica Publishing House 1,2,3 Incep educatia pozitiva: De ce functioneaza, cum si pentru cine - Veronique Maciejak

Editura: Didactica Publishing House

Autor: Veronique Maciejak

Anul publicării: 2020

ISBN: 978-606-048-155-3

Cod Produs: 9786060481553 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cu ce anume educatia pozitiva reinnoieste bazele principiilor educative? Ajuta aceasta cu adevarat parintii in viata de zi cu zi? Care-i sunt beneficiile pentru copii si cum s-o punem in practica in mod corect?

Aceasta carte consacrata educatiei pozitive va va schimba perspectiva asupra educatiei si va va ajuta sa stabiliti un cadru fertil acasa, in sanul caruia copiii dumneavoastra se vor putea dezvolta. Nici represiva, nici laxista, educatia pozitiva sau parentalitatea pozitiva prezinta dificultatile drept ocazii de dialog si invatare. Ea se concentreaza pe fortele fiecarui copil si-i permite sa castige in autonomie si in responsabilitate, in respectul dezvoltarii lui si a potentialului sau. Multumita instrumentelor si exercitiilor acestei carti veti putea pune in practica, in viata de zi cu zi, educatia pozitiva in sanul familiei.

Cartea de fata propune:
- Activitati si exercitii pentru a intelege educatia pozitiva.
- Un caiet ludic detasabil la sfarsitul lucrarii pentru a-l aplica acasa
- Raspunsuri la intrebarile despre cele mai frecvente probleme educative
- Punctul de vedere al copiilor, al adolescentilor si al parintilor
- Instrumente pentru a trece de la descoperire la punerea in practica

Cartea de fata propune:
- Activitati si exercitii pentru a intelege educatia pozitiva.
- Un caiet ludic detasabil la sfarsitul lucrarii pentru a-l aplica acasa
- Raspunsuri la intrebarile despre cele mai frecvente probleme educative