Editura Gama Minunata calatorie a lui Nils Holgersson prin Suedia. Invat sa citesc! Nivelul 3 - Selmei Lagerl

Editura: Gama

Autor: Selmei Lagerl

Anul publicării: 2014

ISBN: 978-973-149-430-2

Cod Produs: 9789731494302 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
„Minunata calatorie a lui Nils Holgersson”, din colectia „Invat sa citesc! Nivelul 3” este versiunea prescurtata a cartii Selmei Lagerl si este destinata copiiilor de 8-10 ani. Cartea il va ajuta pe copil sa isi exerseze citirea. Ilustratiile alb-negru de pe pagini si fontul de dimensiuni mari vor face ca textul sa fie mai rasfirat si implicit, ca lectura sa fie mai atragatoare si mai usor de parcurs.

Colectia „Invat sa citesc. Nivelul 3” a fost creata pentru a facilita accesul elevilor, de la varste fragede, la marile capodopere ale literaturii universale pentru copii. Textele au fost adaptate si prescurtate, pentru a-i ajuta sa parcurga cu usurinta cartea, sa se familiarizeze cu subiectul romanului si sa citeasca fluent. Astfel, cartile reprezinta primul pas pe care micii cititori il pot face ca sa descopere frumusetea lecturii si sa-si dezvolte dragostea pentru literatura.

Din aceeasi colectie mai fac parte: • Pachet pentru cititori fluenti IV • Morcoveata - Jules Renard • Colt Alb - Jack London • Heidi, fetita muntilor - Johanna Spyri • Aventurile lui Tom Sawyer - Mark Twain • Cuore. Inima de copil - Edmondo de Amicis • Printul fericit - Oscar Wilde • Singur pe lume - Hector Malot