Editura Paralela 45 Portalul Magic nr. 13. Vacanta in orasul vulcanului. Editia a III-a - Osborne Mary Pope

Editura: Paralela 45

Autor: Osborne Mary Pope

Editia: a 3-a

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-973-47-3907-3

Stoc epuizat
Cod Produs: 9789734739073 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Seria PORTALUL MAGIC

Jack si sora lui mai mica, Annie, calatoresc in timp si spatiu dintr-o casuta secreta, plina cu carti, descoperita intr-un copac fabulos. Fiecare carte deschisa ii face sa treaca printr-un portal magic, oferindu-le prilejul unor aventuri alaturi de creaturi uimitoare si personaje din epoci istorice diferite. Extrem de apreciate de parinti, de profesori, dar mai ales de copii, cartile din seria PORTALUL MAGIC au realizat un lucru cu adevarat magic: au trezit pasiunea lecturii, devenind cartile favorite ale tuturor fetelor si baietilor din tarile in care au fost traduse. Pentru ca fiecare cititor devine o parte din poveste!

#13. Vacanta in orasul vulcanului

Cum sa-ti petreci vacanta langa un vulcan care sta sa erupa? Jack si Annie sunt pe cale sa afle, fiindca au ajuns inapoi in timp pe vremea imperiului roman, la Pompei. Vor reusi cei doi frati sa gaseasca o biblioteca antica inainte sa fie ingropata in cenusa vulcanului? Ce o sa se intample cu orasul?
  • Portalul Magic nr. 13. Vacanta in orasul vulcanului. Editia a III-a - Osborne Mary Pope

Mary Pope Osborne, autoare americana de carti pentru copii, s-a nascut pe 20 mai 1949. Este renumita pentru premiata sa serie bestseller Magic Tree House (Portalul Magic), din care s-au vandut peste 130 de milioane de exemplare in toata lumea si care s-a tradus in 30 de limbi.

Fiica de cadru militar, Mary Pope Osborne s-a mutat des cu familia in timpul copilariei si adolescentei: in Oklahoma, Florida, Virginia, Austria. Dupa ce tatal ei s-a stabilit intr-un orasel din Carolina de Nord, adolescenta Mary a regretat viata aventuroasa de dinainte si s-a refugiat in teatru, petrecandu-si cea mai mare parte a timpului liber in culisele teatrului din orasul sau. Pasiunea sa a fost atat de mare, incat a studiat arta dramatica la universitate, unde a devenit interesata de mitologie si religie comparata.
Dupa absolvirea studiilor universitare, la inceputul anilor 70', a dus o viata aventuroasa: a stat cu cortul intr-o grota din insula Creta, apoi a traversat, in compania unor prieteni pasionati de Orient, 16 tari din Asia, printre care Irak, Iran, Afghanistan, Pakistan, India si Nepal.

Dupa intoarcerea acasa, a avut cateva slujbe marunte si s-a casatorit cu actorul muzician Will Osborne, pe care l-a insotit in turnee. A predat arta dramatica in Bronx si a lucrat ca asistent editorial la o revista pentru copii. In acea perioada a inceput sa scrie povestea unei fetite de 11 ani, care aminteste de autoare, asa cum era in copilarie, poveste care s-a transformat intr-un succes mondial.

De 20 de ani, Mary Pope Osborne traverseaza spatiul si timpul in cele peste 50 de volume ale sale, in texte care au fost traduse si au ajuns la copii din toata lumea.

Seria PORTALUL MAGIC

#13. Vacanta in orasul vulcanului