Editura Paralela 45 Luna-Betiluna si Dora-Minodora, prietene cu doi arici si alte animale mici - Anamaria Smigelschi

Editura: Paralela 45

Autor: Anamaria Smigelschi

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-973-47-3501-3

Cod Produs: 9789734735013 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cele doua papusi surori, aproape identice (una e mai grasuta, iar cealalta are parul rosu), sar in ajutorul animalelor din Australia, aflate in pericol din cauza unui incendiu. Dar… nu stiu unde e Australia. Intreaba mai multe animale din padure (veverita, cartita, bursucul, liliacul). Din greseala, ajung in jungla amazoniana, apoi in Madagascar si, intr-un final, sting incendiul din Australia. Calatoria lor este un prilej pentru copii de a invata numele animalelor din aceste zone geografice. Textul este ritmat si usor de retinut.
  • Luna-Betiluna si Dora-Minodora, prietene cu doi arici si alte animale mici - Anamaria Smigelschi

Studii: Institutul de Arte Plastice “Nicolae Grigorescu” Bucuresti, sectia grafica - prof. Iosif Molnar (1961).

Traversand toate domeniile graficii – afis, ilustratie de carte, ilustratie de presa, grafica aplicata, grafica de sevalet, cu un viraj si catre gravura,  Anamaria Smigelschi a construit un ecran pe care si-a derulat intreaga efervescenta creativa.
In ilustratia de carte pentru copii, aceasta magma ludica a fost cea mai vizibila : personaje, decoruri, trepidatii situationale – intregind compozitii dinamice care au densitatea unei tesaturi fabulatorii ce capteaza cu aviditate atentia cititorilor la orice varsta. Pe langa rolul decorativ sau de insotitor al textului, ilustratiile Anamariei Smigelschi sunt racordate la o ironie proteica, sprintena, care hraneste intregul context artistic cu verva epica.
Si nu doar zona de amplasament grafic a fost fertila pentru artista, ci si a naratiunii, Anamaria Smigelschi fiind autoarea completa a mai multor carti, printre care celebra serie cu Luna-Betiluna si Dora-Minodora, doua papusi albastre purtate prin fantastice peripetii.

Participari la saloanele nationale de grafica si gravura incepand cu 1962. Expozitii personale – Bucuresti (1980 ; 2007), Roma (1981), Assisi (1982). A participat la expozitiile internationale de carte ilustrata pentru copii de la Bratislava, Bologna, Leipzig. Premii : Mentiune la Bienala de afis de la Varsovia (1966), Premiul al II-lea pentru grafica din partea U.A.P. (1977), Ordinul « Meritul Cultural » (1968), Trofeul Micului cititor (1983 ; 1987),  Marele Premiu « Trionfo ‘81 » si « La Minerva D’oro », ambele in Italia (1981 respectiv 1987). A colaborat la revistele "Cinema" si "Vacante in Romania".

Sursa info: ColoRo - Ilustre ilustratii si ilustratori