Editura Katartis Franklin si musafirul lui - Paulette Bourgeois, Brenda Clark

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-9677-16-2

Cod Produs: 9786069677162 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Oare cum ar trebui sa se comporte un copil atunci cand se confrunta cu dorul de casa?

Ce invatam din Franklin si musafirul lui

Aceasta poveste pentru copii este o lectura simpatica despre prima petrecere in pijamale si sentimentele primei nopti petrecute intr-o alta casa.

Franklin si Ursache isi doresc sa petreaca o noapte ca intre prieteni, acasa la Franklin. Cei doi se distreaza copios, uitand de ora de culcare. Dar in momentul in care pleoapele incep sa le cada, lui Ursache i se face dor de casa si nu poate adormi. Va reusi Franklin sa il linisteasca, demonstrand ca este o gazda buna pentru cel mai bun prieten? Citeste impreuna cu cel mic povestea si aflati deznodamantul.

O carte educativa pentru copii din care extragem invataminte puternice. Poate fi dificil pentru cel mic sa-si paraseasca zona de confort, dar nu imposibil. Copiii invata de la Franklin si Ursache cum ar trebui sa se comporte intr-o astfel de situatie si cum poate fi ea depasita.

O naratiune plina de semnificatii, perfecta pentru un joc de rol. Atat textul cat si dialogurile sunt scurte si cuprinzatoare si, in acest fel, copilul intelege cu usurinta ce se petrece in poveste. Fiecare pagina mai dezvaluie cate un amanunt important, tinandu-i pe cei mici atenti pana la final. De altfel, o lectura potrivita pentru povestea de dinainte de culcare.

Detalii despre carte

Vizualul cartii Franklin si musafirul lui este ilustrat in culori vii, cu accent pe detalierea fiecarui obiect semnificativ pentru o petrecere in pijamale, precum un ursulet sau paturica preferata, jocuri de societate pentru copii.

Cartea este disponibila in dimensiunile 190.5 x 215.9 mm. Coperta cartii a fost imprimata pe hartie Zenith, de 250 g, apoi plastifiata lucios. Paginile interioare au fost tiparite pe hartie cretata volumica, Claro Bulk, de 150 g, avand o suprafata mata si delicata la atingere. Procesul s-a finalizat prin lipirea paginilor cu termoclei si coaserea atenta cu ata, rezultand un produs finit rezistent.

Colectia pentru copii Franklin le ofera celor mici, cu fiecare poveste, o noua morala valoroasa.