Editura Storia Books Regatul Celest. Volumul II. Inima Razboinicului Soarelui - Sue Lynn Tan

Editura: Storia Books

Autor: Sue Lynn Tan

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-630-6525-21-8

Cod Produs: 9786306525218 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Al doilea volum din seria REGATUL CELEST

Continuarea spectaculoasa a volumului Fiica Zeitei Lunii patrunde mai adanc in fascinanta mitologie chineza, incheind epopeea lui Xingyin, fiica lui Chang’e si a arcasului muritor Houyi, care infrunta un pericol nou si inspaimantator la adresa taramului ei in aceasta poveste impresionanta despre dragoste, sacrificii si speranta.
Dupa ce Imparatul Celest i-a redat libertatea mamei sale, Xingyin infloreste in pacea fermecatoare a caminului ei. Dar linistea fragila este periclitata de o magie stranie descoperita pe luna si de schimbarile tulburatoare din Regatul Celest. Desi este hotarata sa evite amenintarea tot mai apasatoare, un adevar socant o impinge pe Xingyin sa ia o decizie primejdioasa.

Nevoita sa fuga din nou de pe luna si ajutata de tovarasii ei, tanara se aventureaza in tinuturile necunoscute ale Taramului Nemuritorilor, unde intalneste creaturi legendare si monarhi vicleni, prieteni dragi si adversari neinduplecati. Pentru ca aliantele se risipesc precum valurile, Xingyin lasa in urma vechile dusmanii si apeleaza la ajutorul celor mai neasteptati aliati.

Pe masura ce teroarea de nedescris cuprinde taramul, Xingyin ajunge sa cunoasca adevarul ascuns in propria inima si sa infrunte o noua si malefica forta care ameninta sa distruga toate lucrurile la care tine si toate lumile pe care a ajuns sa le indrageasca… chiar daca pretul cerut va fi sacrificiul suprem.
Sue Lynn Tan scrie romane fantasy, inspirate de miturile si legendele de care s-a indragostit in copilarie.

S-a nascut in Malaezia, a studiat la Londra si in Franta si, ulterior, s-a stabilit cu familia in Hong Kong. Dragostea ei pentru povesti a inceput cu un dar primit de la tatal ei, o antologie de povestiri adunate din intreaga lume, si si-a petrecut o mare parte din copilarie cutreierand taramuri magice. Cand nu scrie si nu citeste, ii place sa exploreze dealurile, lacurile si templele din jurul locuintei sale.