Editura Storia Books Mostenitorul furat. Volumul I - Holly Black

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-630-6525-11-9

Cod Produs: 9786306525119 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
O regina fugara. Un print neinteresat de coroana. Si o misiune care ii poate distruge pe amandoi.
Primul volum din seria Mostenitorul furat

Au trecut opt ani de la Lupta cu Sarpele. Dar in nordul indepartat, Lady Nore din Curtea Dintilor a revendicat Citadela Acului de Gheata. Acolo, ea foloseste o relicva straveche pentru a crea monstri din bete si zapada care ii vor indeplini poruncile si o vor ajuta sa se razbune.

Suren, copila-regina a Curtii Dintilor si singura persoana care o poate supune pe Lady Nore, a fugit in lumea muritorilor, unde traieste in salbaticie, in padure.

Convinsa ca a fost uitata, Suren este luata prin surprindere cand Bogdana, cotoroanta-furtunii, o vaneaza pe strazile intunecate, dar este salvata de nimeni altul decat de Printul Oak, mostenitorul Regatului Elfhame, baiatul pe care este suparata de atata amar de vreme si cel caruia i-a fost promisa candva in casatorie.

La varsta de saptesprezece ani, Oak este fermecator, galant si frumos. Si un manipulator. Printul se afla intr-o misiune care il va purta in nord si vrea ca Suren sa-l ajute. Dar daca ea va fi de acord, va trebui sa-si protejeze inima de un baiat pe care l-a cunoscut odata si de un print in care nu poate avea incredere, precum si sa se confrunte cu toate ororile pe care credea ca le-a lasat in urma.
Holly Black este autoarea mai multor serii fantasy pentru copii si adolescenti. Printre cartile sale se numara Cronicile Spiderwick (scrisa impreuna cu Tony DiTerlizzi), seria The Modern Faerie Tale, seria Curse Workers, Doll Bones, The Coldest Girl in Town, seria Magisterium (scrisa impreuna cu Cassandra Clare) si Darkest Part of The Forest.

A ajuns printre finalistii Premiului Eisner si a primit Premiile Andre Norton, Mythopoeic si Newbery Honor. Holly locuieste in Massachusetts impreuna cu sotul ei, Theo, intr-o casa cu o usa secreta.

Primul volum din seria Mostenitorul furat