Editura Storia Books Inima fetelor arde mai intens - Shobha Rao

Anul publicării: 2020

ISBN: 978-606-9072-08-0

Cod Produs: 9786069072080 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Un roman de debut electrizant, despre legatura extraordinara dintre doua fete pe care imprejurarile le-au despartit, dar care se cauta cu staruinta una pe cealalta.

Poornima si Savitha se lovesc de trei obstacole: sunt sarace, sunt ambitioase si sunt fete. Dupa moartea mamei ei, Poornima intalneste foarte putina bunatate in viata. Ei ii revine sarcina de a avea grija de frati pana cand tatal ei ii gaseste sot potrivit. Asa ca, atunci cand Savitha intra in gospodaria lor, Poornima e intrigata de fata aceasta vesela, care gandeste pe cont propriu. Dintr-odata, satul lor din India nu mai pare chiar atat de sufocant de mic, iar Poornima incepe sa-si imagineze o viata dincolo de casatoria aranjata. Dar in momentul in care un act de cruzime ingrozitor o forteaza pe Savitha sa plece, Poornima lasa in urma tot ce ii era cunoscut pentru a-si gasi prietena.

Calatoria o poarta prin cele mai intunecate unghere ale lumii interlope din India, de pe un continent pe altul si, in cele din urma, intr-un complex de apartamente din Seattle. Alternand perspectivele fetelor pe masura ce se confrunta cu obstacole extrem de dificile, romanul lui Shobha Rao infatiseaza doua eroine care nu isi pierd niciodata speranta ce arde inauntrul lor.