Editura Neverland Black Beauty. Editie bilingva - Anna Sewell

Anul publicării: 2024

ISBN: 978-630-307-015-5

Cod Produs: 9786303070155 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Romanul urmareste viata si aventurile lui Black Beauty, un cal din Anglia secolului al XIX-lea. Povestea se deschide cu descrierea vietii de manz a lui Black Beauty, la casa lui Farmer Gray, un stapan cumsecade, unde manzul alearga ziua intreaga pe pajiste, primind lectii de la mama sa, Ducesa, despre importanta de a fi bun si bland si de a nu musca sau a da cu piciorul. Cand implineste doi ani, Black Beauty asista la o vanatoare si e martor la moartea tragica a unuia dintre calareti, care cade de pe cal. Calul este si el ranit si i se curma suferinta, iar experienta il inspaimanta. Cand implineste patru ani, Farmer Gray il antreneaza sa duca in spate calareti si sa traga vagoane. Dupa ce este trimis la pasunea unui vecin spre a se obisnui cu sunetele drumului, Black Beauty este vandut lui Squire Gordon, la Birtwick Hall. De aici isi primeste si numele; in afara de o stea alba pe frunte si o copita alba, haina lui este de un negru stralucitor. La Birtwick, Beauty se imprieteneste cu ceilalti cai din grajd: Merrylegs, Ginger si Sir Oliver. Squire Gordon si antrenorul sau, John, sunt barbati amabili care trateaza bine caii, iar munca lui Black Beauty cu ei este lipsita  de incidente – dar doar pana cand familia Gordon e nevoita sa se mute intr-un climat mai cald pentru sanatatea doamnei Gordon. Black Beauty este vandut de mai multe ori, iar ceilalti stapani si baieti de grajd il suprasolicita, ii neglijeaza si chiar ii fura din ovaz. In cele din urma, cand se prabuseste din cauza suprasolicitarii, este vandut la licitatie unui fermier amabil, care il ingrijeste si il ajuta sa se insanatoseasca inainte de a-l vinde familiei Blomefield, vecina cu familia Gordon. Aici, Black Beauty isi traieste restul zilelor intr-o familie amabila si iubitoare.

Povestea lui Black Beauty este considerata una dintre primele autobiografii de animale. Initial menita a fi literatura informativa pentru adulti despre consecintele cruzimii exercitate asupra cailor si despre prevenirea acestor acte nedrepte, Black Beauty este acum considerata drept o carte pentru copii. Povestit de personajul principal, Black Beauty, romanul este citit de mii de copii din intreaga lume.
  • Black Beauty. Editie bilingva - Anna Sewell