Editura Universitara Basic English Teaching Tools. Curs de limba engleza pentru vorbitorii non-nativi - Silvia Osman

ISBN: 978-606-28-0121-2

DOI: 10.5682/9786062801212

Anul publicării: 2014

Pagini:

Editura: Editura Universitara

Autor: Silvia Osman

Cod Produs: 9786062801212 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
  • Cuprins

Obiectivele Cursului

1. Obiective generale:

Basic English Teaching Tools este un curs de limba engleza pentru vorbitori non‑nativi si se adreseaza oricaror categorii profesionale care isi doresc sa studieze si sa folosesca limba engleza ca vehicul de expresie si informare, din dorinta de a se putea documenta, interactiona si comunica cu terti, organizatii sau persoane fizice, din comunitati internationale apropiate sferei proprii de interes professional (si nu numai).

Intr‑un ambient global alert, din ce in ce mai extins si variat din punct de vedere institutional si organizational, pentru care lingua franca este cel mai adesea limba engleza.

Cursul isi propune sa aduca elemente interesante de sprijin si o mai buna intelegere a limbii cu cea mai rapida evolutie pâna acum cunoscuta – limba engleza – in beneficiul categoriilor profesionale pentru care folosirea eficienta si corecta a limbii engleze reprezinta un instrument de lucru care poate aduce un important plus al varietatii in abordarea noului si (in egala masura) al deschiderii spre comunicare si comunitatea internationala.

Basic English Teaching Tools, cursul de limba engleza pentru vorbitori non‑nativi, isi propune si urmareste, de asemenea, cultivarea aptitudinilor multiple, legate de achizitia lingvistica per se, pe toate palierele de cunoastere si studiu ale unei limbi straine, promoveaza dezvoltarea unui model de studiu individual, precum si stimularea procesului de invatare continua.

2. Obiective specifice:

‑   Dezvoltarea unui instrument de studiu util in aprofundarea cunostintelor de vocabular, pe mai multe paliere de cunoastere, care incurajeaza dezvoltarea, invatarea si aplicarea principiilor de baza ale comunicarii orale si scrise in limba engleza.

‑   Incurajarea principiilor exprimarii eficiente, precum claritatea, coerenta, corectitudinea limbajului si creativitatea.

‑   Mentinerea si perfectionarea abilitatilor de comunicare acumulate de‑a lungul timpului, pentru diversificarea si innoirea permanenta a bagajului de cunostinte sedimentate anterior.

‑   Perfectionarea proficientei lingvistice, cât si imbogatirea bagajului de cultura generala, din domenii precum economia, sociologia, psihologia, politica, relatiile internationale, jurnalismul, cultura etc

‑   Dezvoltarea unor aptitudini si tehnici specifice in abordarea exprimarii in scris si/sau orale a unei varietati de topici.

Competente profesionale specifice urmarite de curs:

1. Cunoastere si intelegere

‑ Familiarizarea cursantilor cu notiuni elementare de limba engleza

‑ Insusirea de cunostinte lexicale specifice, esentiale pentru parcursul profesional al cursantilor;

‑ Dobândirea de abilitati de comunicare orala si scrisa in limba engleza, cu aplicatii pe domeniul de specialitate si de interes profesional direct.

2. Utilizarea cunostintelor

‑   Cresterea capacitatii de analiza si intelegere a textelor de specialitate din limba engleza si situarea acestora in contextul economic / social / administrativ / cultural contemporan;

‑   Intelegerea, traducerea, adaptarea si interpretarea textelor de diferite categorii de dificultate lingvistica, adecvate grupului tinta;

‑   Identificarea erorilor comune in interpretarea termenilor si insusirea corecta a notiunilor de limbaj;

‑   Folosirea vocabularului de limba engleza acumulat in elaborarea de texte creative proprii.

3. Dezvoltarea de abilitati precum:

‑   Utilizarea adecvata de termeni, criterii si metode standard de evaluare ale exprimarii scrise si orale in limba engleza, pentru a aprecia calitatea, meritele si limitele unor procese, programe, proiecte, concepte, metode si teorii intâlnite in procesul de selectie, informare sau prelucrare de date in limba engleza.

‑   Constientizarea nevoii de formare profesionala continua.

• Basic English Teaching Tools. Curs de limba engleza pentru vorbitorii non-nativi

Obiectivele cursului  /5

1.       The Alphabet (plosives, stops, liquids, special sounds, basic spelling and

pronunciation tips)

2.       Pronouns and Basic Verbs (practice exercises)

3.       Tense: A Basic Review of Tenses. Irregular Verbs. Phrasal Verbs. English Syntax

in a Nutshell.

4.       The English Plural. Irregular Plurals. Adjectives vs. Adverbs.

5.       Days of the Week. Months. Expressing Time and Duration.

6.       The Human Body

7.       At the Market: Fruits and Vegetables

8.       At the Restaurant: Food and Beverages

9.       Expressing Quantity: Countable and Uncountable Nouns.

10.    Basic Idiomatic Expressions.

11.    A Basic Review on Redundancy. Synonyms

12.    The Nuclear Family. Synonyms. Focusing on Structures/ 9

13.    The Beginnings of a Great City: New York. Affixation. /14

14.    Rights we tend to take for granted... Phrasal Verbs (I)/22