Propuneri manuscrise: info@editurauniversitara.ro:  0745 204 115

Urmarire comenzi Persoane fizice / Vanzari: 0745 200 718 / 0745 200 357 / Comenzi Persoane juridice: 0721 722 783

Editura Corint Spionul lui Stalin. Vietile lui Guy Burgess - Andrew Lownie

69,90 Lei 59,42 Lei

Editura: Corint

Autor: Andrew Lownie

Anul publicării: 2024

ISBN: 978-606-088-484-2

Cod Produs: 9786060884842 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Adauga la Favorite Cere informatii
  • Download (1)
  • Cuvant inainte
Rezultatul unei intense cercetari a numeroase arhive si memorii, volumul de fata poate fi citit ca un roman politist. Andrew Lownie se apleaca asupra uneia dintre cele mai spinoase probleme ale serviciilor secrete britanice din secolul al XX-lea: spionii englezi ai lui Stalin – acei tineri de familie (foarte) buna, cu studii la cele mai prestigioase institutii din Marea Britanie, care ulterior aveau sa ocupe posturi inalte in sistemul politic si de securitate britanic si care, paradoxal, au ales sa transmita informatii secretizate catre Moscova.

Ce i-a motivat? Cum de au activat atat timp, fara sa fie macar suspectati?  Cine i-a coordonat? La ultima intrebare, cartea raspunde direct prin titlu. La celelalte, printr-o serie de analize si descrieri care il vor tine pe cititor cu sufletul la gura.

Guy Burgess a fost un adevarat personaj, iubit, admirat si detestat totodata. Un idealist alcoolic, erudit si instruit, stralucit si decadent, extrovertit si ascuns, cu o viata sexuala promiscua si excentrica. Un caracter complex, care le-a dat mare bataie de cap contemporanilor din Marea Britanie si din Uniunea Sovietica.

O carte-document, excelent scrisa, o coplesitoare imersiune in prima jumatate a secolului trecut, dar si o poveste cu eroi si tradatori, mari lideri si soldati de rand, victorii si infrangeri, extaz si tragedie. O relatare superba a unor vremuri tulburi!
  • Spionul lui Stalin. Vietile lui Guy Burgess - Andrew Lownie

Andrew Lownie (n. 1961) este autor si agent literar britanic. Doctorand al Universitatii din Edinburgh, a scris mai multe biografii si a elaborat un ghid literar al capitalei Scotiei. Printre cele mai importante lucrari ale sale se numara John Buchan: The Presbyterian Cavalier (1995), The Mountbattens: Their Lives and Loves (2019) si Traitor King: The Scandalous Exile of the Duke and Duchess of Windsor (2021).

Biografia lui Guy Burgess, unul dintre spionii britanici ai dictatorului sovietic Iosif Stalin.

„O carte magnifica… Povestea lui Burgess are toate ingredientele necesare pentru a captiva, iar Lownie, care a petrecut 30 de ani cercetandu-si personajul, profita la maximum de aceasta… O naratiune captivanta ca un thriller.” Daily Express

Daca doresti sa iti exprimi parerea despre acest produs poti adauga un review.

Review-ul a fost trimis cu succes.

0745 200 718 0745 200 357 vanzari@editurauniversitara.ro

Compara produse

A fost adaugat la favorite!

A fost sters din favorite!