Editura Corint Silvan despre Silvan. Memorii razlete - Silvan D. Ionescu

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-088-399-9

Cod Produs: 9786060883999 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
„Manuscrisele lui Silvan trebuie parcurse cu mare atentie, pentru ca la fiecare paragraf pot fi descoperite informatii interesante care, altfel, ar putea fi omise. Notele disparate, scrise pe foi volante, dar cu referire la texte preexistente, trebuiau cautate cu migala, spre a fi plasate la locul cuvenit. Acest volum a fost compus ca un puzzle, din fragmente minuscule, gasite – uneori, din intamplare sau din noroc – intr-o arhiva vasta. Artistul nu a redactat niste amintiri sistematice, conventionale, in conformitate cu genul consacrat, respectand riguros cronologia si firul firesc al vietii sale. El s-a referit mai mult la intalnirile sale iconice, la locurile vizitate, la ambianta satului oltenesc unde s-a nascut si a copilarit, a Ploiestiului, unde si-a efectuat studiile liceale si a Berlinului, unde le-a facut pe cele universitare, apoi la atmosfera cafenelei bucurestene antebelice si la starea de spirit din redactiile cu care a colaborat. A lasat cateva randuri remarcabile despre cei in preajma carora s-a aflat, fragmente ce ar putea constitui nucleul unei istorii neoficiale, subiective, a literaturii si culturii nationale dintr-un interval destul de lung, de circa saptezeci de ani.” Adrian-Silvan Ionescu
Silvan D. Ionescu (1909–1999) s-a nascut in comuna Dobrun, judetul Romanati (azi, judetul Olt). Era fiul unui inginer petrolist cu studii la München si al unei mame cu proprietati funciare. Clasele primare le-a efectuat partial in Oltenia, partial in judetul Prahova, unde tatal sau lucra la companiile petroliere. A absolvit Liceul „Sfintii Petru si Pavel” din Ploiesti (1929). A debutat cu portrete umoristice (1927), in paginile revistei Sa nu te superi ca teʼnjur, editata de compozitorul Ionel Fernic, omul care l-a incurajat sa practice acest gen. Dupa ce si-a luat bacalaureatul, a fost trimis la studii in Germania. Dupa practica la Fabrica de materiale de sondaje „Alfred Wirth”, din orasul Erkelenz, s-a inscris la Technische Hochschule din Berlin-Charlottenburg, sectia Arhitectura (1930). La recomandarea profesorului de arta de la acea institutie a fost admis ca audient la Academia de Arte. Reintors in tara, a fost angajat la un institut ploiestean de proiectari. Dupa izbucnirea celui de-al Doilea Razboi Mondial, a fost trimis pe front. La intoarcere, a ocupat un post de arhitect la un institut din Bucuresti. In paralel, si-a continuat activitatea de portretist. Inainte si dupa razboi a colaborat la multe periodice: Universul Literar, Bis, Viata, Ordinea, Scena, Spectator, Vremea, apoi, dupa 1948, la Luceafarul, Contemporanul, Gazeta Literara, Teatrul, Muzica, Secolul 20, Neuer Weg, Neue Literatur, Amfiteatru, Viata studenteasca, Tribuna Romaniei, Urzica, Scanteia, Informatia, Saptamana culturala, Arta, Literatorul, Cotidianul, Cronica (Iasi), Ramuri (Craiova), Tribuna (Cluj), Ateneu (Bacau) etc. A deschis 11 expozitii personale, in Capitala si provincie, participand, totodata, la multe expozitii de grup.

Memoriile bine-cunoscutului grafician Silvan D. Ionescu dezvaluie multe dintre secretele lumii literare si artistice a secolului trecut.