Editura Paideia Ferdinand I. Cuvant pentru intregirea neamului romanesc - Neculai Moghior, Ion Danila, Leonida Moise

Editura: Paideia

Autor: Neculai Moghior, Ion Danila, Leonida Moise

Anul publicării: 2018

ISBN: 978-606-748-210-2

Cod Produs: 9786067482102 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Vol. Ferdinand I. Cuvant pentru intregirea neamului romanesc cuprinde documente inedite – discursuri, alocutiuni, cuvantari – referitoare la actiunile intreprinse de Ferdinand I pentru intregirea si mentinerea unitatii Romaniei. Autorii reusesc sa „recupereze” momente semnificative ale istoriei si memoriei poporului roman, aflat sub conducerea „fauritorului Marii Uniri”.

Structurata in patru parti: „Ferdinand I – note biografice”,  „Ferdinand I in memoria istoriei” , „Cuvantari, alocutiuni, ordine de zi si scrisori”,  „Genealogia familiei Hohenzollern” (la care se adauga Preambulul, Cuvantulul inainte, biografia si „Cuvant pentru intregirea neamului romanesc, prezentare in limbile franceza, engleza, germana”), cartea aduce in atentia cititorilor aspecte importante despre Rege: tineretea, pregatirea militara, viziunea sa asupra sectoarelor de activitate ale tarii,  dar si informatii referitoare la modul in care acesta a fost preceput de memoria colectiva si contemporanii sai, marile personalitati care au venit in contact cu Regele si legaturile de familie ale acestuia cu marile case domnitoare ale Europei.
Istoricul Neculai Moghior

Muzeograf la Muzeul Militar National „Regele Ferdinand I” din Bucuresti, seful sectiei de Documentare a muzeului, a publicat peste 300 de studii in volume sau in presa de specialitate. Istoric eminent, Neculai Moghior este autorul unor lucrari fundamentale, remarcabil documentate, care au adus noutati in domeniu. Totodata, a fost un istoric cu o capacitate de analiza si sinteza rar intalnite. Unele dintre cartile sale sunt dedicate perioadei Primului Razboi Mondial si Marii Uniri („Ferdinand vazut de contemporanii sai”, Bucuresti, Editura Militara, 2006; „In Memoriam. Regele Ferdinand I Intregitorul”, editia a II-a revazuta si adaugita, Bucuresti, Editura Detectiv, 2008).

La numeroasele sale volume s-a adaugat recent seria dedicata evenimentelor legate de Marea Unire, sfarsitul anului 1918 si 1919, publicate sub titlul „O poveste adevarata” in revista trimestriala „Leviathan” (nr. 1, 2, 3/2019), ample fragmente din cartea care se afla in pregatire, „Primul rege al tuturor romanilor”, volumul II – din care vom publica in continuare capitole la rubrica „Historia” a revistei.

A fost membru fondator a mai multor asociatii, printre care si al Asociatiei Cultural -Stiintifice „Dimitrie Ghika” din Comanesti. A avut o mare contributie la restaurarea Cimitirului International al Eroilor din Comanesti, inclusiv prin dotarea monumentului cu cele doua afeturi de tun si a fost Cetatean de Onoare al Orasului Comanesti, titlu oferit pentru intreaga sa activitate, pentru rezultatele obtinute de-a lungul intregii sale cariere si pentru ca a reprezentat cu cinste orasul Comanesti, atat in tara, cat si in strainatate.

Neculai Moghior este unul dintre cei trei initiatori ai Salonului Bucurestean de Modelism.

Leonida Moise, Profesor universitar doctor, Universitatea “Hyperion” din Bucuresti, Facultatea de Stiinte Politice, Sociologie si Relatii Internationale

Lista lucrarilor publicate:

- Teoria relatiilor internationale, Editura Fundatiei „Andrei Saguna”,