Editura ALL Diplomatia. Editia a V-a - Henry Kissinger

Anul publicării: 2018

ISBN: 978-606-587-529-6

Cod Produs: 9786065875296 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Osciland intre o prezentare generala si una detaliata a negocierilor pe care le-a avut cu liderii din intreaga lume, Henry Kissinger descrie modul in care arta diplomatiei a creat lumea in care traim si masura in care politica externa a Americii a fost total diferita de cea a altor natiuni.

Diplomatia, o carte stralucita, controversata si foarte incisiva, reprezinta incununarea unei cariere diplomatice. Este o lectura obligatorie pentru toti cei interesati de fortele care au modelat lumea de astazi si o vor prefigura pe cea de maine.

“Diplomatia, opus magnum a lui Kissinger…distileaza intelepciunea experientei sale politice, academice si practice.”  Martin Evans, The Times

“Trebuie sa acordam atentie punctelor de vedere ale lui Kissinger... Istoria lui este fascinanta datorita concluziilor lui… Intrebarile pe care le impun concluziile lui sunt tot atat de provocatoare ca insesi concluziile.”  The Economist

Henry Kissinger a indeplinit functia de consilier pentru securitate nationala si secretar de stat (sub administratia Nixon). In anul 1973 a primit premiul Nobel pentru pace. A fost profesor la Universitatea Harvard. Este autorul unor lucrari de politologie si istorie a diplomatiei, precum si al unor Memorii de mare interes pentru studiul politicii mondiale din a doua jumatate a secolului XX.
  • Diplomatia. Editia a V-a - Henry Kissinger