Editura Corint Siria. Tara care ne-a fost casa - Alia Malek

ISBN: 978-606-088-029-5

Stoc limitat
Cod Produs: 9786060880295 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
La finalul celui de-Al Doilea Razboi Mondial, Siria era o tara a sperantelor. Astazi, Siria lui Bashar al-Assad este un stat esuat, condus de un regim politic aflat in razboi cu propriii cetateni. Armata siriana distruge orasele unul cate unul cu tiruri de artilerie, bombe si rachete, ucigand fara discriminare oameni revoltati, inarmati si gata sa moara, dar si oameni pasnici, care isi doresc o viata linistita, multi dintre ei fiind copii si batrani.

Cum s-a ajuns aici? Ne raspunde Alia Malek, jurnalist, avocat si activist in sfera drepturilor civile. Nascuta in 1978 in Statele Unite intr-o familie de imigranti sirieni crestini, ea a revenit in tara rudelor sale de mai multe ori pentru a-si descoperi radacinile. In urma acestor vizite a rezultat o carte complexa care, plecand de la prezentarea portretelor unor membri ai familiei, pe parcursul a patru generatii, ne raspunde la marile intrebari care au generat tragedia din zilele noastre: cine sunt sirienii? Cum au convietuit, de-a lungul timpului, cu vecinii lor? Cum au influentat istoria Levantului diferitele factiuni religioase din regiune? Ce le reproseaza sirienii occidentalilor care, in epoca celor doua razboaie mondiale, le-au parcelat tara? De ce Republica Araba Unita, formata in 1958 din Egipt si Siria, s-a destramat in numai trei ani? Ce impact au avut formarea Israelului sau razboaiele cu statul evreu din 1967 si 1973? De ce familia al-Assad controleaza atat de eficient tara? Si, mai ales, cum s-a schimbat – in rau! – Siria dupa ce s-a declansat Primavara Araba?

„Alia Malek combina stralucit informatiile geopolitice cu istoria familiala. Cu mult curaj, ea reda povestile rudelor si ale prietenilor, inclusiv ale celor implicati in miscarea subterana, care continua lupta in pofida riscului de a fi torturati si executati. ˮ Publishers Weekly

„Relatarea lui Malek surprinde in mod insufletit personalitatile rudelor sale si ale prietenilor, precum si propriile impresii, permitand cititorilor sa descopere mizele unui razboi actual.ˮLAURA CHANOUX, Booklist

„Alia Malek a scris o lectura patrunzatoare si obligatorie, ce ne lumineaza si ne ajuta sa intelegem oamenii din spatele crizei siriene.ˮ The Toronto Star
  • Siria. Tara care ne-a fost casa - Alia Malek

ALIA MALEK s-a nascut la 29 decembrie 1974 la Baltimore, Maryland (SUA), intr-o familie de imigranti sirieni. Este jurnalist si avocat cu o activitate remarcabila in domeniul drepturilor civile. A mai publicat A country called Amreeka: Arab roots, American Stories (2009) si a coordonat volumul Patriot Acts: Narratives of Post 9/11 Injustice (2011).

Siria prezentata de o tanara americana, provenita dintr-o familie de imigranti sirieni crestini, precum si anumite istorisiri legate de familie.