Editura Corint Nebunia nucleara. O istorie a crizei rachetelor din Cuba - Serhii Plokhy

Editura: Corint

Autor: Serhii Plokhy

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-088-101-8

Cod Produs: 9786060881018 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Anul 1962 a reprezentat momentul uneia dintre cele mai incrancenate si periculoase dispute din istorie, o veritabila partida de sah intre SUA si URSS in care piesele au fost rachetele, bombardierele si submarinele nucleare. Amplasarea rachetelor in Turcia, respectiv Cuba, precum si problema Berlinului au fost elementele care au condus la o situatie a carei rezolvare parea imposibila.

Americanii si sovieticii, prin liderii lor, John F. Kennedy si Nikita Hrusciov, au tinut lumea in tensiune, fiecare amenintand cu folosirea armelor pe care le avea la dispozitie, inclusiv a celor nucleare. Desi erau doua personaje diametral opuse, cu vederi si convingeri diferite, presedintele de la Casa Alba si liderul de la Kremlin aveau insa acelasi obiectiv: ambii evitau sa foloseasca armele nucleare, pe deplin constienti de consecintele dezastruoase ale unui asemenea gest.

Pe baza documentelor, arhivelor, memoriilor si informatiilor stranse de la cei mai importanti actori ai crizei rachetelor cubaneze, reputatul profesor si istoric Serhii Plokhy reconstituie una dintre cele mai tensionate perioade prin care a trecut lumea in secolul al XX-lea, intr-o poveste plina de invataminte pentru generatiile viitoare.

„O prezentare generala exceptionala a crizei rachetelor cubaneze de la unul dintre principalii istorici ai Americii specializati pe Razboiul Rece.ˮ

MICHAEL DOBBS, autorul cartii One Minute to Midnight: Kennedy, Khruschev, and Castro on the Brink of Nuclear War

„Intr-un moment in care tehnologia nucleara inca se dezvolta, Nebunia nucleara ne reaminteste de pericolul pe care inca il infruntam.ˮ

ANNE APPLEBAUM, castigatoarea Premiului Pulitzer si autoarea cartii Twilight of Democracy: The Seductive Lure of Authoritarism

„Splendida... o imensa realizare academica, terifianta si captivanta, fiind cu siguranta una dintre cele mai importante carti scrise vreodata despre criza rachetelor din Cuba si relatiile internationale din secolul XX.ˮ

JAMES ROSEN, Wall Street Journal
  • Nebunia nucleara. O istorie a crizei rachetelor din Cuba - Serhii Plokhy

SERHII PLOKHY (n. 1957) este profesor la catedra de istorie a Ucrainei de la Universitatea Harvard. In cadrul aceleiasi prestigioase institutii de invatamant superior, indeplineste si pozitia de director al Institutului de Cercetari Ucrainene. Cartile sale au fost traduse in mai multe limbi, inclusiv in finlandeza, greaca, poloneza, portugheza si romana, fiind recompensate cu mai multe distinctii, printre care Premiul Lionel Gelber (in 2015) si Premiul Baillie Gifford (in 2018). Dintre cartile sale amintim The Cossacks and Religion in Early Modern Ukraine (2002), The Origins of the Slavic Nations: Premodern Identities in Russia, Ukraine and Belarus (2006), The Last Empire: The Final Days of the Soviet Union (2014), Chernobyl: History of a Tragedy (2018).

Prezentarea evenimentelor legate de criza rachetelor nucleare din Cuba din anul 1962. Prefata semnata de Mihail E. Ionescu.