Editura Corint Ce am vazut in Romania Mica. Anecdote istorice - Archibald (Gheorghe Radulescu)

Editura: Corint

Autor: Archibald (Gheorghe Radulescu)

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-088-339-5

Cod Produs: 9786060883395 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Pentru a intelege amintirile jurnalistice ale lui Archibald (pseudonimul lui Gheorghe Radulescu) trebuie avute in vedere transformarile suferite de societatea romaneasca dupa Marea Unire.

El ofera o imagine a Romaniei Mici, „guvernata in afara de principiile si de prescriptiunile constitutionale si abandonata unui regim de dictatura fara raspundere: dictatura primilor-ministri si a sefilor de partid”, dupa expresia lui Constantin Argetoianu. Politicianul se referea la alternanta la putere a liberalilor – cei care voiau, chipurile, continuarea reformelor – si a conservatorilor – cei care spuneau ca Romania a avut parte de suficiente reforme si ca acum consolidarea statului este misiunea primordiala. Insa, la Archibald apare insa o imagine transfigurata de amintirea duioasa pe care o poarta liderilor conservatori – mai ales lui Lascar Catargiu –, dar si marilor lideri liberali precum Ion C. Bratianu si D.A. Sturdza; o Romanie a marilor personalitati literare pe care le-a cunoscut Archibald, in primul rand a lui Caragiale.

Amintirile lui Archibald, cu toate micile feste pe care i le joaca memoria, construiesc un tablou original si plin de seva despre ce au insemnat cele doua mari partide din Romania regelui Carol I, liberalii si conservatorii, iar ilustratia de epoca a volumului de fata ne ajuta sa intram in atmosfera sociala, culturala si politica a vremii.
  • Ce am vazut in Romania Mica. Anecdote istorice - Archibald (Gheorghe Radulescu)

Ce am vazut in Romania Mica este o carte de amintiri formata din douazeci de povestiri, una mai savuroasa decat cealalta. Editia de fata reproduce integral textul aparut in Biblioteca ziarului Universul No. 8, Ce am vazut in Romania Mica. Anecdote istorice de Archibald, Bucuresti, Editura Societatii Anonime „Universul”, Strada Brezoianu N‑rul 11, 1926.