Editura Corint Blocati conturile! Crima si spalare de bani in Rusia lui Putin - Bill Browder

Editura: Corint

Autor: Bill Browder

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-088-150-6

Cod Produs: 9786060881506 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Ne putem imagina mafia rusa fara sa ne gandim la Putin? Se pot fura, oare, miliarde de dolari din economia Rusiei fara girul puterii politice? Citind aceasta carte memorialistica – scrisa sub forma unui thriller – intelegem ca in lupta pentru adevar si justitie eroii sunt putini si vulnerabili, desi consecintele nedreptatii ne afecteaza pe toti. Banii hranesc sistemul, sistemul face legea, iar cine se ridica impotriva legii va plati cu viata! Simplu, nu?

„Pentru europeni, povestea din aceasta carte este mai importanta decat pare, caci dovedeste clar ca in spatele cooperarii economice dintre Rusia si orice tara democratica se afla intotdeauna si o agenda politica ascunsa, pe care Kremlinul si-o promoveaza prin coruptie si presiuni politice.

De altfel, Blocati conturile! este si un adevarat manual al tehnicilor de santaj si intimidare pe care Kremlinul le foloseste pentru a-si atinge scopurile politice. Aici nu frapeaza inventivitatea rusilor in domeniu, ci doar insolenta cu care apeleaza la ele, justificandu-le public prin teorii care ofenseaza inteligenta unui om obisnuit.ˮ Cosmin Popa

„Cartea lui Bill Browder despre afacerea Magnitki urmareste traseul banilor pana la nivelul superior al cleptocratiei criminale din Rusia. Blocati conturile! trebuie sa fie o lectura obligatorie.ˮ TOM STOPPARD, dramaturg

„Browder arata ca un singur om curajos poate face diferenta. Este un mesaj inspirator  de care trebuie sa tinem seama urgent cu totii.ˮ        GARRY KASPAROV, legendar sahist si presedinte al Renew Democracy Initiative

„Noua carte palpitanta a lui Browder exploreaza inima intunecata a coruptiei. Arata ce poate face o persoana in fata unei coruptii atat de perfide si ce putem gasi in noi insine pentru a ne ridica si a rezista acelor forte care fura, insala si ucid pentru propriul castig.ˮ ELIOT HIGGINS, fondatorul site-ului de investigatii Belingcat
  • Blocati conturile! Crima si spalare de bani in Rusia lui Putin - Bill Browder

Bill Browder (n. 1964) este un finantist si activist politic american, fondator si CEO al Hermitage Capital Management, unul dintre cei mai importanti investitori straini din Rusia, pana in 2005. Dupa asasinarea avocatului Serghei Magnitki, Browder a militat si a reusit sa faca in asa fel incat Legea Magnitki sa fie adoptata in 34 de tari. Aceasta lege permite actiunea impotriva celor vinovati de incalcarea drepturilor omului, care pot fi sanctionati prin inghetarea activelor si interzicerea accesului pe teritoriul statului care o aplica. Este licentiat in economie la Universitatea din Chicago si detine diploma MBA de la Stanford Business School. Locuieste in Londra, impreuna cu sotia si copiii. A mai scris Red Notice: A True Story of High Finance, Murder, and One Manʼs Fight for Justice (2015).

Povestea unui investitor si activist politic americano-britanic si modul in care acesta a devenit inamicul lui Vladimir Putin, dupa ce a demascat toate activitatile ilegale din spatele presedintelui rus, inclusiv asasinarea avocatului Serghei Magnitki.