Editura Corint ANTONIU si CLEOPATRA. Adevarul din spatele celei mai frumoase povesti de dragoste din lumea antica. Editia a II-a - Diana Preston

Editura: Corint

Autor: Diana Preston

Editia: a 2-a

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-088-325-8

Cod Produs: 9786060883258 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
In anul 44 i.Hr., Cezar a fost ucis la idele lui martie.

Amanta lui, Cleopatra, regina Egiptului, a fugit la Alexandria cu fiul lor. Marc Antoniu, prietenul si acolitul lui Cezar, a sustinut cauza fiului acestuia in fata Senatului. Dar senatorii au refuzat sa-l recunoasca drept unul dintre mostenitorii lui Cezar.

A izbucnit apoi razboiul civil si, dupa infrangerea ucigasilor lui Cezar, Antoniu a preluat controlul asupra Orientului. Chemata la Tars, pe teritoriul actual al Turciei, Cleopatra si-a facut intrarea in amurg, invesmantata ca Venus, pe o corabie inmiresmata si scanteind de lumanari. Asa a inceput una dintre cele mai cunoscute povesti de dragoste din toate timpurile, care a durat unsprezece ani si a creat cel mai faimos cuplu din Antichitatea romana.

„Cartea pe care cititorul o are azi in fata nu este doar o relatare alerta si sensibila a unei mari iubiri, ci o evocare captivanta a pasiunilor care au dominat cateva personaje ilustre ale sfarsitului Republicii Romane – Cezar, Pompei, Marc Antoniu si mai ales regina Egiptului, Cleopatra. [...]

Marele merit al cartii este, desigur, acela de a regandi istoria crizei si sfarsitului republicii, de la Primul Triumvirat la triumful final al lui Octavian, prin prisma unor biografii care se intalnesc si se infrunta, ceea ce ii reda culorile violente si interesul pasionant pe care orice carte de istorie cu adevarat buna trebuie sa-l suscite.” Zoe Petre

„O relatare plina de culoare, dublata de o cercetare amanuntita.” Spectator
  • ANTONIU si CLEOPATRA. Adevarul din spatele celei mai frumoase povesti de dragoste din lumea antica. Editia a II-a - Diana Preston

DIANA PRESTON este un istoric, o scriitoare si o realizatoare de emisiuni de radio, care locuieste la Londra. Printre cele mai recente carti ale sale se numara: Wilful Murder: The Sinking of the Lusitania (ecranizata de BBC TV), Before the Fall-Out (propusa pentru Premiul Samuel Johnson) si A Teardrop on the Cheek of Time. Ea scrie impreuna cu sotul ei, istoricul Michael Preston.