Editura Paralela 45 Metode aritmetice de rezolvare a problemelor la clasele mici - Daniela Berechet, Florian Berechet

Editura: Paralela 45

Autor: Daniela Berechet, Florian Berechet

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-973-47-3391-0

Cod Produs: 9789734733910 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Prezenta lucrare este dedicata si destinata tuturor celor implicati direct in predarea-invatarea matematicii. Continutul ei vizeaza metodele aritmetice de rezolvare a tuturor tipurilor de probleme presupuse de studiul matematicii in clasele primare.

Sunt prezentate in paginile cartii atat modele de abordare a fiecarui tip de probleme, cat si exercitii aplicative, insotite de modele detaliate de lucru. Acolo unde a fost cazul, s-au prezentat toate posibilitatile de rezolvare a problemelor matematice, chiar si punerea intr-o expresie (succesiune logica de operatii aritmetice), urmata de solicitarea alcatuirii unor situatii-problema similare.

Metodele si procedeele de abordare a matematicii la orele de curs trebuie consolidate prin lucrul acasa. Din acest motiv, lucrarea este scrisa intr-un limbaj accesibil si pentru parintii care doresc (si este recomandat sa o faca) sa se implice in ceea ce inseamna procesul de devenire si dezvoltare a copiilor lor. Nu numai invatatorilor, dar si parintilor le este prezentata in carte o paleta extinsa de abordare aritmetica facila si eficienta a tipurilor de probleme, si nu o abordare algebrica, „babeasca” sau oferirea unor solutii de rezolvare lipsite de argumentare.
  • Metode aritmetice de rezolvare a problemelor la clasele mici - Daniela Berechet, Florian Berechet

BERECHET Daniela
S-a nascut pe 15.02 1961, la Dirmanesti, Judetul Arges, ca al teilea copil al familiei prof. Mircea Stoica. A urmat cursurile scolii primare in satul natal, Colibasi, apoi cursurile Liceului Pedagogic din Campulung Muscel. Din anul 1980 a devenit titular a Scolii Gimnaziale ,,Liviu Rebreanu’’ din Mioveni, unde profeseaza si in prezent. Face parte din echipele de organizare a mai multor concursuri judetene, olimpiade scolare, simpozioane, festivaluri. DISTINCTII :    - Diploma GHEORGHE LAZAR  CLASA I – 2006 - Diploma de excelenta pentru merite deosebite in activitatea culturala - 2008 - FIICA  A  ARGESULUI  EDITIA  II – 2008 - Diploma de excelenta – in semn de aleasa pretuire pentru activitatea didactica desfasurata si pentru contributia adusa la cresterea calitatii actului educational - Mioveni 29 noiembrie 2014 - Diploma de excelenta – Ziua INVATATORULUI, MIOVENI - 8 iunie 2015.

BERECHET Florian
S-a nascut la 21.08.1953 in Racovita, Arges. A urmat cursurile primare la Contesti, apoi Liceul Pedagogic din Campulung-Muscel, absolvind in 1973. Ca sef de promotie, a fost repartizat in Curtea de Arges, iar din 1980 este titular in orasul Mioveni.         Experienta pedagogica de peste 4 decenii a inclus responsabilitati ca: responsabil de comisie metodica si cerc pedagogic, membru in C.A. al scolii si in Consiliului Consultativ al I.S.J., metodist, consilier local in cadrul primariei Mioveni. A primit distinctia GHEORGHE LAZAR, devenind fiu al Argesului, iar in 2015 i s-a decernat diploma de excelenta in domeniul invatamantului. Coautor de auxiliare didactice: Comunicare in limba romana clasele I- IV; Matematica si explorarea mediului, clasele I- II, Matematica cls.III- IV, Matematica distractiva, COMPER, Caiete Tip. A propus subiecte la concursuri scolare,a publicat articole de specialitate,a urmat cursuri de formare continua si a participat la Simpzioane si Conferinte judetene, nationale si internationale.