Editura Publica Cuprind multimi. Miliardele de microbi din noi si felul in care ne modeleaza viata - Ed Yong

Editura: Publica

Autor: Ed Yong

Anul publicării: 2017

ISBN: 978-606-722-259-3

Cod Produs: 9786067222593 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cuprind multimi este povestea parteneriatelor extraordinare dintre creaturile familiare ale lumii noastre si cele despre care nici n-am stiut ca exista. Aceasta carte ne va schimba atat felul in care privim natura, cat si perceptia asupra locului pe care il avem in ea.

In cea mai mare parte a existentei umane, microbii au stat ascunsi, fiind vizibili doar prin bolile pe care le cauzau. Cand in sfarsit au aparut in studiile biologice, au fost proscrisi ca malefici.

Abia de curand au migrat de la periferiile neglijate ale biologiei in centrul acesteia. Chiar si in prezent, majoritatea oamenilor considera ca microbii sunt germeni care trebuie eradicati, insa cei care traiesc impreuna cu noi – microbiomul – constituie parti nepretuite ale vietilor noastre.

Ed Yong ne indeamna cu mult umor si eruditie sa privim mai atent si intr-o lumina noua la noi insine si la suratele noastre animale, dar nu ca individualitati, ci mai degraba ca multimi interdependente si interconectate.

Daca privim regnul animal din perspectiva microbiana, pana si cele mai familiare parti ale vietilor noastre vor arata intr-un fel cu totul nou. Aflam despre procesele biologice secrete, invizibile si minunate din spatele coralilor care construiesc recifuri marete, despre calmarul luminiscent care ne poate ajuta sa cunoastem mai bine propriile bacterii intestinale, despre carabusii care doboara paduri, despre tantarii din Australia care lupta contra unor maladii si despre ingredientele din laptele matern, care au evoluat ca sa hraneasca primii microbi ai unui nou-nascut. Vedem modul in care oamenii perturba aceste parteneriate si pe care cercetatorii incearca acum sa le manipuleze in avantajul nostru. Asa cum scria William Blake, vedem lumea intr-un graunte de nisip.

Cuprind multimi analizeaza lumea microbilor si ne arata cat de ubicui si de vitali sunt: ne sculpteaza organele, ne apara de boli, ne descompun hrana, ne educa sistemele imunitare, ne ghideaza comportamentul, ne bombardeaza genomurile cu genele lor si ne confera abilitati incredibile.

In vreme ce mare parte a discutiilor legate de microbiom vizeaza implicatiile lui pentru sanatatea umana, Yong largeste analiza la intregul regn animal si ne ofera o perspectiva mai ampla asupra vietii.

De la Microbe Hunters, celebrul volum scris de Paul de Kruyf, nicio alta carte nu a mai reusit sa aduca la viata cu atata vioiciune aceasta lume invizibila. Curiozitatea si umorul lui Ed Yong m-au facut sa zambesc si chiar sa rad in hohote, spre surprinderea sotului meu. Admiratia lui fata de microbi a fost, ei bine, infectioasa pana la sfarsitul cartii. — Boston Globe

O introducere excelenta si vie in microbiota umana... infectios de entuziasta. — New York Times Book Review

Dupa ce am citit Cuprind multimi, am inteles ca majoritatea microbilor nu trebuie sa fie distrusi, ci admirati si studiati. Yong reuseste sa sintetizeze in cartea sa sute si sute de studii, dar lecturand cartea nu te simti coplesit; e jurnalism stiintific in cea mai buna forma. O parte din descoperirile lui Yong sunt relevante pentru mine in calitatea de parinte. La fel ca majoritatea parintilor din State si alte tari dezvoltate, Melinda si cu mine am sistat dramatic expunerea copiilor nostri la o varietate de microbi care au imunizat organismele umane si au evitat boli inflamatorii in ultimele milenii. Cum zice Yong, „masacram microbi de prea multa vreme si am creat o lume ostila fata de cei de care avem nevoie”. — Bill Gates

Cuprind multimi e una dintre cele mai apreciate carti ale anului 2016, printre cele mai importante recunoasteri fiind: New York Times Bestseller, NPR Great Read of 2016, Economist Best Books of 2016, Brain Pickings Best Science Books of 2016, Smithsonian Best Books about Science of 2016, Science Friday Best Science Book of 2016, Chicago Public Library Best of the Best Books of 2016, A Kirkus Best Book of the Year, A PW Best Book of the Year, Guardian Best of the Year, Times (London) Best of the Year.

Aparitia editiei in limba romana a cartii semnate de Ed Yong este sustinuta de Erste Asset Management.
ED YONG este jurnalist de stiinta si a primit numeroase premii pentru articolele sale. In prezent scrie pentru The Atlantic, dar a colaborat si cu National Geographic, New Yorker, Wired, New York Times, Nature, New Scientist si Scientific American. La Conferinta TED din 2014, a vorbit despre parazitii care controleaza mintea, iar prezentarea sa a avut peste 1,4 milioane de vizualizari.

Este laureat al Premiului „Michael E. DeBakey” pentru jurnalism (2016), al Premiului Keck pentru comunicare in stiinta oferit de Academiile Nationale (2010) si al premiilor Asociatiei Britanice a Scriitorilor de Stiinta pentru „cel mai bun blog de stiinta” (2014) si „cea mai buna comunicare a stiintei intr-un context nestiintific” (2012).