Editura Publica Behave. Biologia fiintelor umane in ipostazele lor cele mai bune si cele mai rele - Robert M. Sapolsky

Editura: Publica

Autor: Robert M. Sapolsky

Anul publicării: 2018

ISBN: 978-606-722-299-9

Cod Produs: 9786067222999 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
DE CE FACEM LUCRURILE PE CARE LE FACEM?

Dupa o elaborare de peste un deceniu, aceasta carte revolutionara este incercarea iesita din comun a lui Robert Sapolsky de a raspunde la aceasta intrebare atat de complet pe cat numai el era in stare, privind chestiunea din toate unghiurile. Prima categorie de explicatii se plaseaza in domeniul neurobiologiei. Se initiaza un comportament – fie acesta un exemplu in care umanitatea se infatiseaza intr-una dintre ipostazele ei cele mai bune, cele mai rele sau undeva la mijloc. Ce se petrece in creierul cuiva cu o secunda inainte de initierea comportamentului?

Apoi Sapolsky largeste putin perspectiva, analizand procesele consumate ceva mai devreme: ce imagine vizuala, sunet sau miros au determinat sistemul nervos sa initieze acel comportament?

In sfarsit, el isi largeste perspectiva cat sa surprinda factori mai cuprinzatori decat individul. Cum a modelat cultura grupul acelui individ, ce factori ecologici, vechi de milenii, au format acea cultura? Si asa mai departe, pana la factori evolutivi a caror vechime ii plaseaza in urma cu milioane de ani.

Rezultatul este una dintre cele mai orbitoare sinteze incercate vreodata a cunostintelor stiintifice despre comportamentul omenesc, o grandioasa retrospectiva care unifica o diversitate de discipline, ca sa ofere o perspectiva subtila si nuantata asupra cauzelor care ne determina, in ultima instanta, sa facem lucrurile pe care le facem... spre bine ori spre rau.

Cititi minunata carte Behave de Robert Sapolsky si nu veti fi niciodata surprinsi de largimea si profunzimea propriilor comportamente rele. Toti purtam in noi un potential de atitudini partinitoare inconstiente, cu totii putem fi deteriorati de copilaria noastra, proiectand avariile infantile asupra celor pe care ii indragim, si toti suntem capabili sa formam grupuri de „Noi” care ii trateaza pe cei din afara ca pe niste inferiori „Ei”. Dar lectura acestei carti ne da, miraculos, speranta ca detinem controlul acelor comportamente mai mult decat credem. Si Behave ne daruieste mai mult decat speranta – ne ofera cunoasterea modului in care trebuie sa actionam pentru a ne implini aspiratia de a manifesta in mai mare masura ceea ce este mai bun in noi si mai putin laturile noastre cele mai rele, atat individual, cat si ca societate. Este, intr-adevar, o foarte buna vestire.

CHARLES DUHIGG
autorul cartilor Puterea obisnuintei si Mai inteligent, mai repede, mai bine

Pe cat de cuprinzatoare, pe atat de profunda, aceasta carte este plina de culoare, fascinanta si emotionanta. Sapolsky isi foloseste adanca expertiza cand pune intrebari fundamentale despre conditia umana – de la actele de ura pana la cele de iubire, de la dorinta noastra nestapanita de dezumanizare pana la capacitatea noastra de reumanizare.

DAVID EAGLEMAN, PhD, neurobiolog la Universitatea Stanford

Behave este o lucrare frumos intocmita despre biologia moralitatii. Sapolsky ataca subiectul in repetate randuri, folosind diferite scale temporale si sisteme. Va arata cum se conecteaza toate perspectivele si toate sistemele si, pe parcurs, va starneste rasul si uimirea. Sapolsky nu este doar un primatolog de frunte; este un mare scriitor si o superba calauza in explorarea naturii umane.

JONATHAN HAIDT
Universitatea din New York, autorul cartii The Righteous Mind
ROBERT M. SAPOLSKY este autorul mai multor lucrari de nonfictiune, printre care A Primate's Memoir, The Trouble With Testosterone si De ce nu fac zebrele ulcer?. Este profesor de biologie si neurologie la Stanford University si detinatorul distinctiei MacArthur Foundation Genius Grant. Locuieste in San Francisco.

DE CE FACEM LUCRURILE PE CARE LE FACEM?

CHARLES DUHIGG
autorul cartilor Puterea obisnuintei si Mai inteligent, mai repede, mai bine