Editura Corint Mic atlas scolar istoria Romaniei - Bogdan Teodorescu

Anul publicării: 2015

ISBN: 978-606-782-042-3

Cod Produs: 9786067820423 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
In ultimii ani au aparut mai multe atlase istorice, dar acestea nu au reusit sa acopere cu adevarat — nici din punct de vedere calitativ si nici din punct de vedere cantitativ — nevoile procesului didactic din scoli. Fata de celelalte atlase istorice aflate pe piata, Istoria Romaniei. Mic atlas scolar se distinge prin efortul de a surprinde esentialul intr-un numar limitat de planse, oferind totodata o cantitate impresionanta de informatie istorica. Desi in acest domeniu nu este posibila o originalitate absoluta, autorul si-a valorificat bogata experienta didactica, reusind sa ofere mai multe harti si tabele cu perspective innoitoare, care ajuta efectiv la intelegerea proceselor istorice.

Avand in vedere cele de mai sus, imi exprim convingerea ca Istoria Romaniei. Mic atlas scolar reprezinta un auxiliar practic si valoros atat pentru elevi, cat si pentru profesorii de istorie.

Prof. univ. dr. BOGDAN MURGESCU
  • Mic atlas scolar istoria Romaniei - Bogdan Teodorescu

Bogdan Teodorescu – doctor in istorie, prof. gr. I, inspector de specialitate in MEN (1991-1998), membru al Comisiei Nationale de Istorie (1991-2008) si secretar general al Societatii de Stiinte Istorice din Romania (din 1991 pana in prezent); a publicat studii de istorie medie romaneasca si metodica predarii istoriei; autor si coautor la manuale de istorie pentru clasele IV-XII.

Prof. univ. dr. BOGDAN MURGESCU