Editura Corint Atlasul ilustrat al lumii pentru copii - Nicholas Harris

Anul publicării: 2013

ISBN: 978-606-79374-0-4

Cod Produs: 9786067937404 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Atlasul de fata, conceput special pentru copii, reprezinta suportul cartografic ideal pentru cei care vor sa descopere intr-un mod original fascinanta lume in care traim, in toata complexitatea ei.

Caracterul inovator al acestei carti, care constituie in acelasi timp si un util instrument de lucru pentru elevi, consta in faptul ca numeroasele harti faciliteaza intelegerea si fixarea informatiilor importante, astfel:

- hartile continentelor sunt prezentate atat din punct de vedere politic, cat si fizic, cele din urma fiind imbogatite cu aspecte tematice: de la principalele resurse de subsol si activitatile economice specifice (industria, cultura plantelor, cresterea animalelor, turismul) pana la fauna predominanta;

- hartile tarilor sunt prezentate individual sau grupate pe regiuni, fiecare pagina dubla-deschisa continand totodata ilustratii si explicatii - localizate pe harta sau complementare acesteia -, locuri si obiective de interes, curiozitati etc.

Toate informatiile din Atlasul ilustrat al lumii pentru copii, inclusiv cele privind populatia, suprafata, limbile vorbite, sunt actualizate cu date din anul 2009.