Editura Paideia Loc in dialog. Spatiu public - arhitectura sacra - topograme - Augustin Ioan

Editura: Paideia

Autor: Augustin Ioan

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-748-688-9

Cod Produs: 9786067486889 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Ce sper sa ramana, dupa lectura, este interesul meu atat pentru calitatea informatiei, cat si pentru pertinenta interpretarilor date acesteia, pentru opinii care sa lamureasca deopotriva cauzele, cat si sa propuna solutii la problemele observate. Diagnostic, dar si tratament propus. Cauzele se stiu. Solutiile se ignora. Multi alesi chiar nu le stiu, dar sunt cativa care le stiu si le ignora deliberat, din incompetenta, comportament de haita/elita pradatoare (sau ambele?). Daca stiu care sunt cauzele si explic care sunt solutiile, este pentru ca vreau sa se stie ca raul se produce, vorba americanilor, not on my watch.

Faptul ca am scris, in vreo trei randuri, despre alegeri locale, programe despre urbanism si arhitectura pentru cativa candidati la primaria capitalei (e drept, nu dintre cei cu sanse), ca propun cu obstinatie, din vreme in vreme, cateva teme care sunt evident necesare (reorganizarea administrativa a Comunei Bucuresci, cum se numea odinioara, dar si o lege a zonei metropolitane Bucuresti-Ilfov; includerea in PUG a unor cerinte obligatorii pentru orice se construieste in zona centrala si pentru absolut orice se construieste din bani publici, oriunde in oras, precum surse alternative de energie regenerabila, fotovoltaice daca e acoperis inclinat, terase verzi daca sunt terase, fatade verzi etc.).

Augustin Ioan
  • Loc in dialog. Spatiu public - arhitectura sacra - topograme - Augustin Ioan

Augustin Ioan este arhitect si profesor universitar la Universitatea de Arhitectura si Urbanism “Ion Mincu” din Bucuresti.

Studii

Institutul de Arhitectura Ion Mincu Bucuresti 1990, BA

Oxford University, UK (1992-1993) – Research Scholar

University of Cincinnati, Ohio (1993-94) MSArch