Editura Neverland Veronica Micle, o victima a istoriei - Dan-Silviu Boerescu

ISBN: 978-606-9602-14-0

Stoc limitat
Cod Produs: 9786069602140 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Ca orice tema legata de viata lui Eminescu, si relatia acestuia cu Veronica Micle – initial, una adulterina - ramane un subiect controversat. Radacinile problemei tin si de faptul ca, maritata la o varsta frageda cu un profesor batran, Veronica l-a infuriat pe mentorul lui Eminescu, Titu Maiorescu, atunci cand a depus marturie impotriva acestuia intr-un proces de hartuire sexuala intr-o scoala. Ranchiuna lui Maiorescu a influentat si atitudinea altor junimisti, care ii povesteau lui Eminescu, aflat deja la Bucuresti, despre presupusele orgii ale iubitei sale cu ofiterii din Iasi. Daca povestea erotica de o noapte cu Caragiale este, insa, reala, insusi Eminescu incercand sa recupereze corespondenta compromitatoare a „ingerului blond” cu cinicul dramaturg, presupusa intentie a Veronicai de a se marita cu un poet minor (Iuliu Rosca) este greu de demonstrat. Devenita vaduva, ea ar fi vrut sa se marite, de fapt, cu Eminescu, dar acesta nu a fost de acord, pretextand ca este prea sarac pentru a face acest pas. A avortat, insa, Veronica un copil al lui Eminescu? A innebunit-o poetul cu relatiile sale paralele cu Mite Kremnitz si Cleopatra Lecca („Balauca”)?... Greu de descurcat acum itele acestui labirint amoros, dar cert este ca Veronica nu a supravietuit psihic pierderii iubitului sau si, retragandu-se in chilia unei manastiri, a hotarat sa se sinucida.