Editura Creator Un suspect neobisnuit. Uluitoarea poveste adevarata a unui Robin Hood al zilelor noastre - Ben Machell

Editura: Creator

Autor: Ben Machell

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-029-447-4

Cod Produs: 9786060294474 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Stephen Jackley era un tanar student britanic, cand a inceput criza financiara globala in 2007. Coplesit de indiferenta crescanda fata de egalitatea economica, el a devenit obsedat de ideea de a-si asuma rolul lui Robin Hood.
Fara nicio experienta, a decis sa devina jefuitor de banci, fura de la bogati si dadea saracilor.
Impotriva tuturor circumstantelor, planul sau chiar a functionat.
Jackley a folosit deghizari, rute de evacuare elaborate si arme false pentru a jefui cu succes un sir de banci, fugind cu mii de lire sterline. El a organizat zece jafuri in sud-vestul Angliei pe o perioada de sase luni. Bancnotele marcate cu „RH" (Robin Hood) au ajuns in mainile persoanelor fara adapost. Motivat de certitudinea capitalismului global care distruge vieti si conduce planeta spre un dezastru ecologic, el a visat sa schimbe lumea in bine prin infractiunile sale. Politia, in ciuda eforturilor, habar nu avea ce se intampla sau cine este responsabil.
Insa ambitia lui Jackley a devenit mai mare.
Aceasta este povestea lui.
Ben Machell este scriitor pentru „The Times”, „The Times Magazine” si colaborator la publicatii precum „VICE”, „ES Magazine” si „Esquire”.
A fost nominalizat pentru „Feature Writer of the Year” la „British Press Awards”.
Ben are acces deplin si exclusiv la jurnalele lui Stephen, precum si acces la fortele de ordine si la personajele cheie implicate in povestea lui Jackley de pe ambele maluri ale Atlanticului.

Impotriva tuturor circumstantelor, planul sau chiar a functionat.
Insa ambitia lui Jackley a devenit mai mare.
Aceasta este povestea lui.