Editura Curtea Veche Pustiul din Pine Barrens. Un roman de suspans - Joyce Carol Oates

Editura: Curtea Veche

Autor: Joyce Carol Oates

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-44-1220-1

Cod Produs: 9786064412201 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cu forta de a te bantui a unei amintiri oribile, pe cat de infricosator, pe atat de real, acest thriller psihologic al lui Joyce Carol Oates dezvaluie povestea uimitoare si complexa a unui criminal in serie si a oamenilor pe care crimele sale ii ating, dar ii si transforma. Oameni precum Matt McBride.

Desi au trecut ani de cand corpul mutilat al primei victime – o adolescenta draguta si populara pe care Matt o cunoscuse intamplator – a fost descoperit in dezolantul tinut mlastinos Pine Barrens, faptele atroce au continuat sa-l tulbure. In prezent, istoria se repeta si o alta tanara atragatoare dispare. Nici aceasta victima nu-i este tocmai straina lui Matt si poate ca a cunoscut-o mult mai intim decat are puterea sa recunoasca.

Obsedat in mod inexplicabil de sentimentul de vinovatie si cu o viata din ce in ce mai data peste cap, Matt trezeste suspiciunile politiei. Iar intre timp, un artist care-si semneaza lucrarile cu nume necunoscut, un om al carui talent este limitat, dar cu o viziune bolnava, isi pregateste urmatoarea creatie infioratoare.
  • Pustiul din Pine Barrens. Un roman de suspans - Joyce Carol Oates

Joyce Carol Oates (n. 16 iunie 1938, Lockport, New York) a publicat prima carte in 1963. De atunci i-au aparut in jur de 58 de romane, piese de teatru, nuvele, povestiri, poezie, precum si nonfictiune. I-au aparut romane si sub pseudonimele Rosamond Smith si Lauren Kelly. Multe dintre romanele sale au fost bestsellere New York Times. A avut, de asemenea, povestiri selectate atat in Best American Short Stories of the Century, cat si in Best American Mystery Stories of the Century. A fost nominalizata la Premiul Pulitzer. A castigat National Book Award, O. Henry Award, Premiul Bram Stoker, National Humanities Medal si Jerusalem Prize. A condus, impreuna cu sotul ei, revista literara Ontario Review.