Editura ALL Punguta cu doi bani - Ion Creanga

Anul publicării: 2016

ISBN: 978-606-8578-13-2

Cod Produs: 9786068578132 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
„Punguta cu doi bani” este o poveste despre curaj si perseverenta scrisa cu mult umor de Ion Creanga. Poate fi o amintire de neuitat pentru copiii care o descopera singuri, in timp ce invata sa citeasca.

O baba si un mosneag traiau impreuna intr-o gospodarie. Baba avea o gaina care oua zi de zi, iar mosul un cocos si multa pofta de mancare. Cand o intreaba pe baba cum sa il convinga si pe cocosul lui sa faca oua, baba il sfatuieste sa-i dea o bataie zdravana. Napastuit, cocosul pleaca de acasa si gaseste in peregrinarile sale o punguta cu doi bani, pe care o insfaca imediat in cioc. Cum tocmai trecea pe acolo boierul in trasura sa, si cum boierul a ravnit la punguta cu doi bani, se dezlantuie o serie de peripetii in casa si ograda boiereasca. Ii poftim pe cei mici sa descopere daca cocosul se va intoarce triumfator acasa!

„Punguta cu doi bani” face parte din colectia Biblioteca din ghiozdan, care reuneste cele mai indragite povesti din programa scolara sau de pe lista de lecturi suplimentare pentru invatamantul primar. Cartile sunt scrise cu caractere mari si presarate cu ilustratii minunate.

„Vezeteul iarasi ia cucosul si-l zvarle in cireada! Atunci, bucuria cucosului! Sa-l fi vazut cum inghitea la buhai, la boi, la vaci si la vitei; pan-a inghitit el toata cireada, s-a facut un pantece mare, mare cat un munte! Apoi iar vine la fereastra, intinde aripele in dreptul soarelui, de intuneca de tot casa boierului, si iarasi incepe!
Cucurigu! boieri mari, Dati punguta cu doi bani!”
Ion Creanga (1837 – 1889) este considerat a fi unul dintre clasicii literaturii romane, datorita maiestriei basmelor, povestilor si povestirilor lui.

In anul 1867, apare primul abecedar conceput de Ion Creanga, intitulat Metoda noua de scriere si citire. Publica mai tarziu si un manual de citire numit Invatatorul copiilor, in care insereaza trei povestiri: Acul si barosul, Prostia omeneasca, Inul si camesa. In jurul anului 1873 il cunoaste pe Mihai Eminescu, revizor scolar la Iasi si Vaslui pe vremea aceea. La indemnul lui Eminescu, frecventeaza societatea Junimea, unde isi citeste scrierile. Intre 1875 si 1883, la indemnul poetului, scrie cele mai importante dintre povestile si povestirile lui, printre care volumul autobiografic Amintiri din copilarie.

Cucurigu! boieri mari, Dati punguta cu doi bani!”