Editura ALL Profetia lui Stea Albastra. Super Pisicile Razboinice - Erin Hunter

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-796-148-5

Cod Produs: 9786067961485 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Un fascinant roman cu actiune de sine statatoare despre ascensiunea lui Stea Albastra

Profetia lui Stea Albastra este al doilea roman publicat in seria speciala Super Pisicile Razboinice si descrie parcursul plin de sacrificii al tinerei razboinice.

Editiile speciale Super Pisicile Razboinice sunt romane de sine statatoare ale caror subiecte evoca situatii si personaje din seriile principale Pisicile Razboinice, fara a afecta insa firul actiunii. Fanii Erin Hunter le vor devora cu maxim entuziasm. Fiecare astfel de roman se concentraza asupra destinului unui personaj-cheie si este mult mai amplu decat cele cunoscute – unele au chiar 40 de capitole. Actiunea super editiilor poate avea loc oricand pe axa timpului, din perioada de inceput pana in perioada moderna a evolutiei clanurilor din salbaticie.

Actiunea din Profetia lui Stea Albastra surprinde parcursul lui Blana Albastra, viitoarea Stea Albastra, pe vremea cand era o tanara razboinica. Aceasta noua aventura se suprapune cu drumul sau plin de sacrificii catre putere. De capacitatile ei de lider depinde soarta Clanului Tunetului, care altfel ar risca sa fie nimicit pana la ultima coada de pisica.

Provocarile si obstacolele se ivesc la tot pasul. Isi va reveni, oare, Blana Albastra din pierderea surorii ei mult iubite? Va ceda dragostei imposibile pentru un motan din clanul vrajmas? Si, mai ales, cum ramane cu puii pe care nu-i fusese sortit sa-i aduca pe lume?

Pe masura ce anotimpurile reci si calde vin si trec aducand ba foamete, ba incaierari cu celelalte clanuri de pisici, Clanul Tunetului se apropie de o mare rascruce. Va apuca pe calea plina de sange sau pe cea plina de foc? Clanul Stelelor a ales deja. De acum nu mai ramane decat un singur lucru de facut: ca Blana Albastra sa implineasca profetia foc-si-apa.
  • Profetia lui Stea Albastra. Super Pisicile Razboinice - Erin Hunter

Semnatura Erin Hunter este prezenta pe mai multe serii de romane Fantasy pentru copii si tineri, inspirate de J. R. R. Tolkien, J. K. Rowling sau William Shakespeare: „Pisicile Razboinice”, „Supravietuitorii”, „Exploratorii”, „Bravelands”.

De fapt si de drept, Erin Hunter nu este un autor, ci sunt 6 la numar! Kate Cary, Cherith Baldry, Tui Sutherland, Gilian Phillip, Inbali Iserles si Victoria Holmes sunt numele scriitoarelor britanice incredibil de talentate unite sub aceasta umbrela.

La inceputul anilor 2000, Vicky Holmes a primit din partea prestigioasei edituri Harper Collins provocarea de a crea un roman pentru copii despre pisicile salbatice. A raspuns cu scepticism, temandu-se ca izvorul ideilor pe aceasta tema va seca rapid. De la proiectul unui unic roman, din impletirea subiectelor de razboi, politica, iubire damnata si conflict religios, ramificate prin intalnirea mai multor destine si prin dezvoltarea complexa a personajelor la limita dintre bine si rau, au rezultat in cele din urma 6 sub-serii a cate 6 volume fiecare. Lui Vicky i s-au alaturat celelalte autoare si asa a luat nastere pseudonimul literar Erin Hunter. Ele creeaza impreuna povestile din aceste serii, care sunt favoritele pustilor din SUA, Marea Britanie, Franta, Germania, China, Japonia, Australia, Canada, Noua Zeelanda, Rusia si Coreea de Sud.Seria Pisicile Razboinice
Seria Supravietuitorii
Seria Exploratorii