Editura Corint Primavara in tren. Antologie de proze foarte scurte din literatura chineza contemporana

Editura: Corint

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-088-152-0

Cod Produs: 9786060881520 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
O colectie de proze foarte scurte din literatura chineza contemporana, in care, in stilul minimalist-misterios caracteristic scriiturii chineze, sunt povestite intamplari mundane unele dintre ele cu o nota realista, altele, surprinzand prin elementul de neobisnuit. Toate aceste mici bijuterii, fragmente de viata ori creatii frizand fantasticul, reflecta imaginea societatii chineze – pe care suntem invitati s-o cunoastem si s-o intelegem.

„Inflorirea prozei foarte scurte a largit orizonturile literaturii chineze contemporane, inserandu‑se in triada traditionala alcatuita de roman, nuvela si povestire. […] Ca forma independenta, proza foarte scurta se transforma treptat intr‑o forta redutabila din sfera literaturii contemporane.

Spre a evidentia realizarile scriitorilor chinezi in materie de proza foarte scurta contemporana si a le prezenta cateva dintre cele mai reusite creatii dinaintea cititorilor chinezi si internationali, Asociatia Chineza de Proza Foarte Scurta a editat colectia de fata. […] Fie ca sunt creatii bine‑cunoscute si indragite, fie ca au intrat deja in randul operelor clasice, cu greutate, toate reprezinta, intr‑o oarecare masura, bogatia prozelor foarte scurte chinezesti contemporane.

In aceste zile frumoase de primavara, cand gradinile infloresc si pasarile isi regasesc glasul, speram ca volumul de fata isi va lua zborul ca o randunica spre casele oamenilor obisnuiti din intreaga lume.”

Din „Prefata”, de Xia Yiming
O colectie de proze foarte scurte din literatura chineza contemporana, in care, in stilul minimalist-misterios caracteristic scriiturii chineze, sunt povestite intamplari mundane – unele dintre ele cu o nota realista, altele, surprinzand prin elementul de neobisnuit. Toate aceste mici bijuterii, fragmente de viata ori creatii frizand fantasticul, reflecta imaginea societatii chineze – pe care suntem invitati s-o cunoastem si s-o intelegem.