Editura Publica Povestiri despre viitor. Ce urmeaza? - David Christian

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-722-554-9

Cod Produs: 9786067225549 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Viitorul este incert, putin infricosator, posibil periculos, poate minunat. Facem fata acestei incertitudini nesfarsite spunand povesti despre viitor. Dar cum le construim? Unde este viitorul, locul in care plasam aceste povesti? Putem avea incredere in povestirile noastre despre viitor? Si ce fel de viitor ne arata ele?

Aceasta carte este despre proiectarea viitorului, despre modul in care ne pregatim pentru el. Ganditi-va la ea ca la un fel de ghid al utilizatorului pentru viitor. Cu totii avem nevoie de asa ceva, pentru ca viitorul este locul in care ne vom petrece restul vietii.

David Christian, istoric si autorul cartii Povestea originilor, este renumit ca pionier al noii discipline Istoria Mare, care cerceteaza intregul trecut. Dar in Povestiri despre viitor, el arunca privirea analitica si precisa inainte, oferind o introducere in lumea ciudata a viitorului si un ghid pentru ceea ce credem ca stim despre el in toate ordinele de marime, de la individ pana la cosmologie.

Christian a consultat teologi, filosofi, oameni de stiinta, statisticieni si savanti dintr-o gama larga de locuri si timpuri, explorand totodata modul in care ne pregatim pentru viitoruri incerte, inclusiv cel al evolutiei umane, inteligenta artificiala, calatoriile interstelare si multe altele. Legand mult mai strans studiul trecutului de cel al viitorului, putem incepe sa ne imaginam cum va arata lumea peste o suta de ani si putem sa luam in considerare solutii la cele mai mari provocari cu care ne confruntam cu totii.

Abordarea lui David Christian in intelegerea istoriei – prin explorarea mai multor perspective si discipline – ne poate ajuta pe toti sa invatam cum sa ne pregatim pentru viitorul care ne asteapta si pentru marile provocari cu care se confrunta omenirea. — Bill Gates

Extrem de interesanta. Povestiri despre viitor este un apel puternic pentru ca noi sa vedem trecutul si viitorul impreuna – la mai multe scari – si sa actionam pentru viitorul planetei noastre. — Marnie Hughes-Warrington, autoarea cartii History as Wonder

David Christian isi transfera din trecut in viitor darurile de a spune lucruri importante, urmarind modurile in care abordeaza viitorul entitatile, de la nivelul microscopic la cel cosmic. In aceasta majora schimbare de scala, el ne lasa loc si noua, oamenilor, in disperata noastra incercare, individuala si colectiva, de a afla ce urmeaza. — Merry E. Wiesner-Hanks, redactor-sef al Cambridge World History

David Christian are un dar unic de a colecta cunostinte din tot felul de discipline si de a le pune impreuna intr-un intreg superb unificat, care scoate in evidenta frumusetea imaginii de ansamblu. Povestea originilor este o patrunzatoare analiza a modului in care am ajuns aici; Povestiri despre viitor continua aceasta „epopee evolutiva” si exploreaza unele dintre numeroasele posibilitati ale Marilor Viitoruri. — Joseph Voros, educator, cercetator si consultant in domeniul previziunilor si profesor adjunct la Universitatea Swinburne
David Christian este profesor emerit de istorie la Universitatea Macquarie din Australia si directorul Institutului de Istorie Mare al aceleiasi institutii. A creat impreuna cu Bill Gates proiectul „Big History”. A sustinut discursuri notabile la reuniuni si conferinte din toata lumea, printre care Forumul Economic Mondial de la Davos, iar discursul sau TED a fost vizionat de peste treisprezece milioane de ori. Este autorul a numeroase articole si carti, precum Povestea originilor, bestseller New York Times.