Editura ALL Pisicile Razboinice. Volumul XXIX. Zorii Clanurilor. O padure dezbinata - Erin Hunter

Editura: All

Autor: Erin Hunter

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-796-170-6

Stoc limitat
Cod Produs: 9786067961706 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Noi aventuri pisicesti din trecutul tumultuos al clanurilor

Penultimul roman din seria prequel Zorii Clanurilor ii poarta pe fanii Pisicilor Razboinice intr-un alt moment-cheie din existenta eroilor preferati. A sosit clipa ca pisicile sa decida cu cine se vor alia.

Ne apropiem de finalul seriei Zorii Clanurilor, pe care Erin Hunter a dedicat-o inceputurilor vietii pisicilor in salbaticie. Incursiunea in vremurile de demult a scos la iveala profetii calauzitoare, dar greu de indeplinit, conflicte zguduitoare, urmate de decizii dificile, si figuri legendare din randul razboinicilor.

Pisicile-spirit au oferit cheia supravietuirii sub forma unei profetii care transmite speranta si obliga la actiune: „Cresteti si va raspanditi precum Steaua Luminoasa!”. Cartea O Padure Dezbinata surprinde framantarile pisicilor in cautarea sensului profetiei misterioase. Cer Senin considera ca unica modalitate de a o duce la indeplinire este ca toate pisicile sa se uneasca sub conducerea lui. Dar foarte putine sunt dispuse sa aleaga aceasta cale. Umbra Inalta decide sa-si ridice tabara in padurea de pini. In acelasi timp, Unda de Rau prefera apropierea apei, iar Iute ca Vantul isi stabileste tabara in ascunzisul mlastinii. Fata de cine isi vor arata loialitatea celelalte pisici? Oare vor face cele mai bune alegeri?

„O carte plina de suspans, pentru toti cei care se intreaba ce visuri de grandoare nutreste motanelul de pe presul de la usa.” – Publishers Weekly

„Dupa ce citesti Pisicile Razboinice, nu mai ai incredere nici macar in Motanul Incaltat.” – Kirkus Review

Din seria Zorii clanurilor fac parte cartile:
XXV – Calea Soarelui
XXVI – Puterea Tunetului
XXVII – Prima Batalie
XXVIII – Steaua Stralucitoare
XXIX – O Padure Dezbinata
XXX – Calea Stelelor
  • Pisicile Razboinice. Volumul XXIX. Zorii Clanurilor. O padure dezbinata - Erin Hunter

Erin_Hunter.pngSemnatura Erin Hunter este prezenta pe mai multe serii de romane Fantasy pentru copii si tineri, inspirate de J. R. R. Tolkien, J. K. Rowling sau William Shakespeare: „Pisicile Razboinice”, „Supravietuitorii”, „Exploratorii”, „Bravelands”.

De fapt si de drept, Erin Hunter nu este un autor, ci sunt 6 la numar! Kate Cary, Cherith Baldry, Tui Sutherland, Gilian Phillip, Inbali Iserles si Victoria Holmes sunt numele scriitoarelor britanice incredibil de talentate unite sub aceasta umbrela.

La inceputul anilor 2000, Vicky Holmes a primit din partea prestigioasei edituri Harper Collins provocarea de a crea un roman pentru copii despre pisicile salbatice. A raspuns cu scepticism, temandu-se ca izvorul ideilor pe aceasta tema va seca rapid. De la proiectul unui unic roman, din impletirea subiectelor de razboi, politica, iubire damnata si conflict religios, ramificate prin intalnirea mai multor destine si prin dezvoltarea complexa a personajelor la limita dintre bine si rau, au rezultat in cele din urma 6 sub-serii a cate 6 volume fiecare. Lui Vicky i s-au alaturat celelalte autoare si asa a luat nastere pseudonimul literar Erin Hunter. Ele creeaza impreuna povestile din aceste serii, care sunt favoritele pustilor din SUA, Marea Britanie, Franta, Germania, China, Japonia, Australia, Canada, Noua Zeelanda, Rusia si Coreea de Sud.Seria Pisicile Razboinice
Seria Supravietuitorii
Seria Exploratorii
Seria Bravelands