Editura Publica Omul din viitor. Viata vizionara si ideile lui John von Neumann - Ananyo Bhattacharya

Editura: Publica

Autor: Ananyo Bhattacharya

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-722-513-6

Cod Produs: 9786067225136 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
O biografie electrizanta a unuia dintre oamenii de stiinta extraordinari din secolul XX si a lumii pe care a creat-o.

Telefoanele inteligente din buzunarele noastre si computere asemanatoare cu creierul. Ciudateniile teoriei jocurilor si biologie evolutionista. Arme nucleare si nave spatiale care se autoreproduc. Toate poarta amprenta unui om remarcabil si totusi in mare masura lipsit de recunoasterea meritelor sale: John von Neumann.

Nascut la Budapesta la inceputul secolului trecut, Von Neumann este unul dintre cei mai influenti oameni de stiinta din cati au trait vreodata. Copil-minune, stapanea analiza matematica la 8 ani si, pe cand era la liceu, a avut contributii durabile in matematica. In Germania, unde a participat la elaborarea fundamentelor mecanicii cuantice, si, mai tarziu, la Princeton, colegii lui Von Neumann credeau ca avea cel mai ager creier de pe planeta – fara exceptie. A jucat un rol esential in Proiectul Manhattan si in proiectarea bombei atomice; a contribuit la elaborarea principiilor fundamentale ale geopoliticii Razboiului Rece si ale teoriei economice moderne; a creat primul computer digital programabil; a profetit potentialul nanotehnologiei; si, de pe patul de moarte, a expus limitele creierului si ale computerului – aratand si cum ar putea fi depasite.

Calauzindu-ne intr-un periplu uluitor, Ananyo Bhattacharya exploreaza modul in care combinatia de geniu si circumstante istorice unice i-au permis unui singur om sa strabata o extraordinar de diversa pluralitate de domenii, declansand revolutii in oricare dintre ele. Omul din viitor este o patrunzatoare si pasionanta biografie intelectuala a ganditorului vizionar care a modelat secolul nostru.

Geometria, teoria multimilor, dilema arestatului, teoremele de incompletitudine ale lui Gödel, nelocalitatea se numara printre subiectele uimitor de diverse pe care jurnalistul de stiinta Ananyo Bhattacharya le prezinta pe masura ce ne poarta intr-un periplu prin mintea neobosita a lui Von Neumann… O splendida noua biografie. — Manjit Kumar, Guardian

Bhattacharya este un autor de stiinta popularizata de prima clasa, cu un pedigri impecabil, care reuseste cel mai bine sa explice importanta activitatii lui Von Neumann in numeroase domenii. Un excelent omagiu adus geniului lui Von Neumann si contributiilor sale stiintifice. — John Gribbin, Literary Review

In pofida contributiilor lui esentiale in domenii precum teoria informatica, economie, logica, teoria complexitatii si fizica cuantica, John von Neumann nu a devenit niciodata un nume tot atat de bine cunoscut incat sa rivalizeze cu Einstein si Feynman. Biografia lui Ananyo Bhattacharya merita sa schimbe aceasta situatie. Coerenta, clara si minutioasa fara sa sacrifice eleganta ori accesibilitatea, ii face dreptate acestei figuri legendare din stiinta secolului XX. — Phillip Ball, autorul cartii Beyond Weird

Este o carte sclipitoare, care prezinta o combinatie imbatatoare de portrete si de mari naratiuni istorice. Mai presus de toate, este o combinatie ametitoare de idei delicios de esentiale. Omul din viitor este o realizare uimitoare. — Tim Harford, autorul cartii Dezordonat
ANANYO BHATTACHARYA detine un doctorat in biofizica acordat de Imperial College London. A fost corespondent pe teme stiintifice la The Economist, editor la Nature si cercetator in domeniul medical la Sanford Burnham Prebys Medical Discovery Institute din San Diego, California. Locuieste la Londra.