Editura Publica O viata pe planeta noastra. Marturia mea si o viziune pentru viitor - Sir David Attenborough

Editura: Publica

Autor: Sir David Attenborough

Anul publicării: 2020

ISBN: 978-606-722-412-2

Cod Produs: 9786067224122 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Impartim Pamantul cu lumea vie – cel mai remarcabil sistem de sustinere a vietii imaginabil, construit in miliarde de ani. Stabilitatea planetei a inceput sa fluctueze imediat ce biodiversitatea ei a intrat in declin. Prin urmare, pentru a reface stabilitatea planetei noastre va trebui sa-i refacem biodiversitatea, insusi lucrul pe care l-am eliminat. Este singura cale de scapare din aceasta criza pe care noi insine am creat-o. Trebuie sa resalbaticim lumea.

Am 94 de ani.
Am trait o viata extraordinara.
Abia acum apreciez cat de extraordinara.

In tinerete simteam ca explorez salbaticia, ca traiesc in mijlocul naturii virgine – dar era o iluzie. Tragedia vremurilor noastre se intampla peste tot in jur, greu observabila de la zi la zi – pierderea locurilor salbatice ale planetei si a biodiversitatii ei.

Am fost martorul acestui declin. O viata pe planeta noastra este depozitia mea scrisa si o viziune pentru viitor. Este povestea felului in care am ajunsa sa comitem asta, cea mai mare greseala a omenirii, si a celui in care am putea sa o indreptam daca actionam acum.

Avem o ultima sansa finala de a crea caminul perfect si a reface lumea minunata pe care am mostenit-o.

Nu trebuie decat sa vrem.

— Sir David Attenborough

Cartea a fost scrisa si produsa in parteneriat cu WWF. World Wide Fund for Nature este una dintre cele mai importante organizatii internationale care deruleaza in peste 100 de tari proiecte pentru conservarea naturii. Impreuna cu WWF-Romania, te provocam sa citesti mesajul lui Attenborough si sa semnezi Legamantul pentru Pamant.

Documentarul A Life On Our Planet, inspirat de carte, poate fi vizionat pe Neflix.

Cea mai buna carte de Stiinta si Tehnologie, Goodreads Choice Awards 2020
Sir DAVID ATTENBOROUGH este cel mai cunoscut documentarist britanic al stiintelor naturii. Cariera sa de naturalist si om de televiziune se intinde pe aproape sapte decenii. Prima sa slujba – dupa ce a absolvit Universitatea Cambridge si a petrecut doi ani in serviciul Marinei Regale – a fost la o editura londoneza. Apoi, in 1952, s-a alaturat BBC ca producator stagiar, aici avand prima ocazie – serialul Zoo Quest (1954 – 1964) – sa plece in expeditii pe meleaguri indepartate si sa filmeze scene intime cu animale salbatice in habitatul lor natural.

A fost seful BBC2 intre 1965 si 1968, perioada in care a introdus televiziunea color in Marea Britanie, dupa care a ocupat functia de director de programe la BBC Television (1969 – 1972). In 1973 a abandonat complet functiile administrative si a revenit la scris si realizarea de documentare, impunandu-se ca documentarist de talie mondiala cu mai multe seriale de capatai, filmate pentru BBC, intre care Life on Earth (1979), The Living Planet (1984), The Trials of Life (1990), The Private Life of Plants (1995), Life of Birds (1998), The Blue Planet (2001), Life of Mammals (2002), Planet Earth (2006) si Life in Cold Blood (2008).

Sir David a fost innobilat in 1985, iar in 2005 a primit Ordinul de Merit. Este membru al Societatii Regale si se afla in avangarda initiativelor de combatere a problemelor privind declinul speciilor si conservarea naturii.

Am 94 de ani.
Am trait o viata extraordinara.
Abia acum apreciez cat de extraordinara.

Nu trebuie decat sa vrem.

— Sir David Attenborough

Cea mai buna carte de Stiinta si Tehnologie, Goodreads Choice Awards 2020