Editura Publica Haos. Nasterea unei noi stiinte - James Gleick

Anul publicării: 2020

ISBN: 978-606-722-385-9

Cod Produs: 9786067223859 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
HAOS prezinta unei generatii noi de cititori teoria haosului, una dintre cele mai importante inovatii in cunoasterea stiintifica din epoca noastra. De la Efectul Fluturelui descoperit de Edward Lorenz pana la calculul constantei universale a lui Mitchell Feigenbaum si la conceptul de fractali dezvoltat de Benoit Mandelbrot, care a creat o noua geometrie a naturii, povestea captivanta tesuta de Gleick se apleaca asupra personalitatilor fundamentale al caror geniu a deschis o noua cale pentru stiinta. In Haos, Gleick face istoria teoriei haosului nu doar fascinanta, ci si accesibila incepatorilor, si ne deschide ochii catre o noua perspectiva surprinzatoare asupra universului.

De la bataia unor aripi de fluture la ritmurile complicate ale inimii umane, neregularitatile aparent fara legatura capata un inteles nou daca le privim prin prisma teoriei haosului. In Haos, bestsellerul din care s-au vandut peste un milion de exemplare, James Gleick, nominalizat la National Book Award si la Premiul Pulitzer, dezvaluie stiinta haosului si oamenii de stiinta din spatele acestuia, spunand povestea uneia dintre cele mai importante inovatii stiintifice din epoca noastra.

Povestea captivanta tesuta de Gleick se concentreaza pe personalitatile fundamentale al caror geniu cumulat a deschis o noua cale pentru stiinta. De la Efectul Fluturelui descoperit de Edward Lorenz pana la calculul constantei universale a lui Mitchell Feigenbaum si la conceptul de fractali dezvoltat de Benoit Mandelbrot, care a creat o noua geometrie a naturii, Gleick face istoria teoriei haosului nu doar fascinanta, ci si accesibila, si ne deschide ochii catre o noua perspectiva surprinzatoare asupra universului.

O carte care inspira admiratie. Dupa ce am citit-o, am avut senzatia ca cineva a gasit intrerupatorul si a aprins lumina. — Douglas Adams, autorul cartii Ghidul autostopistului galactic

Foarte interesanta […] O perspectiva neasteptata asupra unor legi ale universului recent descoperite. — Chicago Tribune

Intensa si palpitanta […] O ilustratie fascinanta a schimbarilor fundamentale din stiinta. — The New York Times Book Review
James Gleick s-a nascut la New York si a debutat cu o cariera jurnalistica, in calitate de redactor si reporter la The New York Times. A scris articole despre stiinta si tehnologie, documentand dezvoltarea internetului in editorialul sau Fast Forward, iar in 1993 a infiintat The Pipeline, un startup pe internet. Cartile sale au fost traduse in peste 25 de limbi.