Editura Universul Juridic Gasca de la Drept. O poveste din vremea studentiei - Mihai Adrian Hotca

Editura: Universul Juridic

Autor: Mihai Adrian Hotca

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-39-0899-6

Cod Produs: 9786063908996 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
  • Cuprins
    „Gasca de la Drept este titlul sub care ofer cititorilor o naratiune despre viata de student, cu partile ei agreabile si cele mai putin agreabile, cu idiosincraziile inerente studentiei, dar si cu frumusetea curajului si inspiratiei de care dau, deseori, dovada cei ce frecventeaza studiile universitare – o frumusete incomparabila cu oricare alta, din alte cicluri de invatamant.

Studiile academice le parcurgem fiind adulti; ele constituie baza teoretica a profesiilor noastre, reprezinta locul in care gasim surse multiple ale prieteniei mature si in care intalnim ocazii suficiente pentru a ne descoperi vocatiile profesionale, dar si posibili viitori parteneri de viata. Pentru cei care studiaza la universitati, fragmentul de viata petrecut in mediul academic este unul care nu numai ca nu poate fi uitat vreodata, dar este cel mai mare furnizor de amintiri minunate si speciale.

Perioada studentiei constituie oportunitatea unica ce ne permite sa incercam si sa parcurgem drumuri nebatatorite, sa intalnim oamenii care ne pot marca intreaga viata profesionala sau personala si sa dobandim imunitate sociala. Cand spun imunitate sociala ma gandesc la rezistenta in fata vicisitudinilor vietii sau a relatiilor toxice si, poate surprinzator, la arta de a preschimba situatiile defavorabile in situatii avantajoase ori de a deprinde tehnica temperarii succesului, cand acesta risca sa ne aduca betia puterii. Printr-o metafora, imunitatea sociala poate fi considerata ca o haina de vremuri grele.

Mediul universitar este un privilegiu aflat la dispozitia studentilor, iar acestia pot profita de calitatea deosebita a profesorilor, de interactiunile cu ceilalti studenti, precum si de posibilitatile extraordinare de documentare si studiu. Schimbul de idei cu universitarii si colegii, dar si accesul la izvoare de invatare mai greu accesibile ori mai putin cunoscute ofera un buchet de privilegii.

Viata fara perioada studentiei este, fara indoiala, mai saraca.

Sa nu uitam ca suntem ceea ce gandim, spunem si facem.”

• Gasca de la Drept. O poveste din vremea studentiei - Mihai Adrian Hotca

Mihai Adrian Hotca

Studii: licentiat in Drept (1997); master in Stiinte penale (2004); doctor in Drept penal (2007).

Activitate profesionala: lector la Institutul National pentru Pregatirea si Perfectionarea Avocatilor (din 2004); profesor universitar (din 2010); rector al Universitatii „Nicolae Titulescu” (din 2020); avocat in Baroul Bucuresti (din 1998); vicepresedinte al Asociatiei Romane de Stiinte Penale (din 2018); avocat coordonator al SCA Hotca, Neagu, Sitaru & Asociatii; director al Revistei Romane de Drept Penal al Afacerilor.

Activitate stiintifica: autor sau coautor al mai multor monografii, cursuri universitare si articole de specialitate, dintre care amintim: Drept contraventional. Partea generala (2003); Dictionar de drept penal (2004); Noul Cod penal si Codul penal anterior, aspecte diferentiale si tranzitorii (2004); Regimul juridic al contraventiilor (2006, 2007, 2008, 2009 si 2012); Protectia victimelor – Elemente de victimologie (2006); Noua lege a insolventei (2006 si 2008); Codul penal. Comentarii si explicatii (2007); Drept penal. Partea generala (2007); Infractiuni prevazute in legi speciale (2008, 2010, 2013, 2017 si 2019); Bancruta frauduloasa (2008); Elemente de drept penal al afacerilor (2009); Noul Cod penal si Codul penal anterior. Aspecte diferentiale si tranzitorii (2009); Codul penal comentat, vol. I si II, in colectiv (2012); Practica judiciara neunitara comentata (2012); Drept penal. Partea generala. Legea penala si infractiunea (2012); Drept penal. Partea generala. Raspunderea penala si sanctiunile de drept penal (2013); Institutii de drept penal (2014); Noul cod penal pe intelesul tuturor (2015); Manual de drept penal. Partea generala (2020); Ghidul penal al omului de afaceri. Cunoasterea si prevenirea riscurilor de natura penala (2021); Seria Cogito (4 carti: Viata prin ochii unui avocat, Cugetarile unui jurist, Reflectii si rime din pretoriu adunate si Azvarlitorul de vina) s.a.

Cuprins
Cuvant-inainte / 11
Preambul / 13

Capitolul I
Inceputul studentiei, sfarsitul inocentei / 17

Capitolul al II-lea
Lucrurile au capatat sens / 80

Capitolul al III-lea
Treaba devine serioasa / 122

Capitolul al IV-lea
Inceputul sfarsitului / 166

Capitolul al V-lea
Absolvirea / 207

Viata fara perioada studentiei este, fara indoiala, mai saraca.

Sa nu uitam ca suntem ceea ce gandim, spunem si facem.”